Hekimoğlu Ali Paşa ile ilgili şiir mecmuası [1b-73b]
A poetry corpus about Hekimoğlu Ali Pasha [1b-73b]
  1. Tez No: 688035
  2. Yazar: LATİF CAN BABACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE KAYA YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Hekimoğlu Ali Paşa'ya ithâfen yazılmış şiirlerin derlendiği, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi Türkçe Yazma rafında bulunan, NEKTY02962 yerel yer numaralı“Hekimoğlu Ali Paşa'nın Sadaretine Dair”başlıklı şiir mecmuasının 1b-73b numaralı varakları incelenmiştir. İncelenen varaklarda toplamda 115 adet şiir tespit edilmiştir. Tespit edilen bu şiirlerin 108 tanesi Türkçe, 6 tanesi Arapça ve 1 tanesi de Farsça olarak kaleme alınmıştır. Giriş, İnceleme ve Metin bölümlerinden oluşan çalışmada, Hekimoğlu Ali Paşa dönemi ile mecmualar hakkında genel bilgiler verilirken, Osmanlı dönemi Türk edebiyatında görülen hâmilik sistemine dair görüşlere de değinilmiştir. Yapılan çalışmada şiirlerin başlıkları, şairleri, nazım şekilleri, vezin kalıpları, yazılma amaçları/sebepleri ve metin transkribe edilirken kullanılan alfabe sistemi tablolar halinde verilmiştir. Çalışmanın amacı, Klasik Edebiyatın önemli kaynaklarından olan şiir mecmualarının önemini bir kez daha ortaya koymak, şiirlerdeki hâmilik sistemine değinmek ve bununla birlikte Hekimoğlu Ali Paşa'nın hayatının edebi yönden önemini vurgulamaktır. Sonuç bölümünde tespit edilen bulgular vurgulanmıştır. Kaynaklar kısmında istifade edilen ve katkı sağlayan kaynaklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which is prepared as a master's thesis, the pages numbered 1b-73b, where the poems dedicated to Hekimoğlu Ali Pasha were compiled, of the poetry corpus titled“Hekimoğlu Ali Paşa'nın Sadaretine Dair”, found through local place number NEKTY02962 in the Turkish Writing Rare Works shelf of the Istanbul University Library, has been investigated. A total of 115 poems were identified within the pages examined. 108 of these identified poems are written in Turkish, 6 of them are written in Arabic and 1 in Persian. In the study, which consists of the Introduction, Review and Writing sections, general information about Hekimoğlu Ali Pasha and the corpus is given, while the views on the patronage system seen in the corpus are also mentioned. In the study, the titles of the poems, poets, Poetry forms, rhythm patterns, the objective/reasons of writing and the alphabet system used while transcribing are given in tables. The aim of the study is to reveal the importance of poetry corpus, one of the important sources of Classical Literature again ward, to mention the patronage system in poems, and to emphasize the literary importance of Hekimoğlu Ali Pasha's life. The retained findings are highlighted in the conclusion section. The sources that are used and contributed are placed in the references section.