Kahramanmaraş masalları üzerine tip ve motif araştırması
Research on the type and motif in Kahramanmaraş tales
- Tez No: 294741
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLHAN ATNUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 822
Özet
Kahramanmaraş yöresinin 70 masalı üzerine yapılan bu çalışma giriş ve dört bölümden oluşmaktadır.Giriş Bölümünde masal kavramı ve özellikleri hakkında genel bilgiler verilmiştir.Birinci bölümde Kahramanmaraş masalları üzerine yapılmış çalışmalar tanıtılmış ve çalışmada yer alan masalların derlenme süreci anlatılmıştır.İkinci bölümde Kahramanmaraş masallarının Türk masallarıyla ilgili varyantları tespit edilmiş ve yöre masallarının özellikleri hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümünde Aarne-Thompson ile Eberhard-Boratav'ın kataloglarındaki tip numaraları verilmiş, masalların motif sırası ile ?Motif Index of Folk-Literature?e göre motifleri tespit edilmiştir. Burada masalların her biri a. Kaynak Kişi, b. Tip Numarası, c. Konu, d. Motif Sırası, e. Motifleri bakımından incelenmiştir.Dördüncü bölümünde masal metinleri anlatıların ağız özelliklerine bağlı kalınarak verilmiştir.Bu doktora tez çalışması Sonuç, Sözlük, Motif İndeksi ve Kaynaklar ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This study which is about seventy tales from Kahramanmaraş region consists of five chapters.In the first chapter, the studies conducted on Kahramanmaraş tales are introduced and the collection (compilation) process of the tales is pointed out.In the second chapter, characteristics of the local tales are expressed within the framework of elements such as character type, language, narration, people, time and place.In the third chapter, the episodes of the tales with the type numbers in Eberhard-Boratav and Aarne-Thompson?s catalogues and motifs according to Motif-Index of folk literature are identified. Here, each of the tales is examined in terms of resource, person, type, numbers, subject, episodes and motifs.In the last chapter, the texts of tales are given.This Ph. D. thesis starting with an introduction ends with a result, a dictionary and a bibliography.