Modern sanatta kaligrafik yansımalar
Calligraphic reflections of modern art
  1. Tez No: 294749
  2. Yazar: MUHARREM ALTUNKAYNAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH DENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Modern sanatın kaligrafi sanatıyla olan ilişkisi incelenerek, kaligrafik etkilerin sanat akımlarına ve modern sanatın bu güne ulaştığı çizgideki önemine vurgu yapılmıştır.1800 lü yıllarda başlayan modern sanat hareketleri izlenimcilik ve akademizm'in egemenliğinde 1900 lü yıllara kadar devam etmiştir. Fotoğraf makinesinin ve sinemanın ortaya çıkışı ile yeni arayışlar başlamış, buna birde teknolojideki gelişme eklenince yeni çıkış noktaları ve yeni arayışlar başlamıştır. Bu nedenle modern sanata kaligrafinin etkileri konulu tezimiz üç bölümde ele alınmıştır.Tezin birinci bölümünde modern sanata genel bir bakış ve modern sanat akımlarına kaligrafinin etkileri ve kattığı estetik öneme yer verilmiştir.Tezin ikinci bölümünde kaligrafi sanatının batı, Uzakdoğu ve İslam kaligrafisindeki etkilerine örnekleriyle yer verilmiştir.Son bölümde ise Modern sanatta batılı sanatçılar ve Türk sanatçıların eserlerindeki kaligrafik etkiler irdelenip resimli örneklere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
By examining the relationship between modern art and calligraphy,the importance of calligraphic effects on art movements and modern art to reach today?s line is emphasizedThe modern art movements which began in 1800s continued until 1900s with the sovereignity of impressionism and academism.With the appearance of camera and cinema ,new quests began.And it also began the new quests and payoffs with the addition of technological developments.With this reason,our thesis which is about calligraphic effects on modern art is composed of three parts.In the first part of the paper, it is given place to a general view to modern art and the effects of calligraphy on modern art movements and aesthetic importance it added.In the second part of the paper, the effect of calligraphy on the calligraphy of The West, Far East and Islam have been explained.In the last part of the paper, by examining the calligraphic effects on the works of Western and Turkish artists in modern art have been expounded with the illustrated examples.