Geçmişten günümüze Erzurumlu hattatlar
The calligraphers from Erzurum from past to today
  1. Tez No: 294748
  2. Yazar: PELİN GÜLEDA OKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma geçmişten günümüze kadar yaşamış Erzurumlu hattatları tespit etmek için yapılmıştır.Türk İslâm sanatları içerisinde hat sanatı çok önemli bir yere sahiptir. Erzurum'da çok bilinmese de birçok hattat yetişmiş ve ortaya güzel eserler koymuşlardır. Bu hattatların bir kısmı Erzurumlu olup İstanbul'da yaşamış, bir kısmı da Erzurum'da yaşamış ve hattatlık yapmışlardır. Bu hattatlar içerisinde Türk hat sanatı tarihinde mühim bir yeri olan ve Hafız Osman'ı yetiştiren Derviş Ali'ye hocalık eden Halid-i Erzurumî çok meşhurdur. Birçok hattat yetiştirmiş olan Tahtacızâde Mustafa Fehim Efendi Erzurum'da yaşamış ve bu sanatın gelişmesine öncülük etmiştir. Talebesi ve kaynı Muhammed Asım Efendi yetiştirdiği hattatlardan en önemlisidir.Erzurum'da yetişen hattatlara Türk hat geleneğinde ki icâzetten farklı olarak defter şeklinde hat icâzeti verilmiştir.Tarihte olduğu gibi günümüzdeki Erzurumlu hattatlar da hattat yetiştirmeye ve eser üretmeye devam etmektedirler.
Özet (Çeviri)
This investigation has been made to fix the calligraphers from Erzurum having lived from past to today.The art of calligraphy has a very important position among the arts of Turkish-Islam.Despite not being known well in Erzurum, many calligraphers was brought up and also they made lot of marvelous works.Some of these calligraphers lived in Istanbul despite being from Erzurum; some of them lived in Erzurum and also made calligraphy.Among these calligraphers Halid-i Erzurumi having a special position in the history of turkish calligraphy art and teaching Derviş Ali brighting up Hafiz,a title,Osman.Sir Tahtacızade,a title, Mustafa Fehmi having brought up many calligraphers lived in Erzurum and was the initiator of advancing this art.His pupil and brother-in-law, Sir Muhammet Asım is the most important one among the ones he brought up.Different from certificate in turkish calligraphy tradition, the calligraphers,brought up in Erzurum, was awarded with a notebook shaped certificate.As in history,today the calligraphers from Erzurum too have been going on brighting up calligraphers and making works..