Modern heykel sanatında biçimsel denemeler
Formative experiments in modern sculpture art
  1. Tez No: 294751
  2. Yazar: İLHAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin amacı, Rodin'le başlayan modern heykel sürecinin günümüze kadar geçen zaman içerisinde, heykel sanatında kullanılan biçimleri ve bu farklı biçimlerin farklı sanatçılar tarafından denemeleri hakkında ki araştırmalardır. Başlangıçta heykel sanatının ilk çağlardan itibaren gelişim sürecine, modern heykel sanatına geçiş süreci ve heykel sanatının tarihine kısaca yer verilmektedir. Modern sanat ve modern heykel sanatı hakkında yorumlara değinilmiştir. Uygulama bölümünde ise modern heykel sanatı başlangıcından günümüze kadar olan zaman süreci içerisindeki sanatçıların uyguladıkları yapıtları ve kullandıkları heykel biçim ve formları, farklı denemeleri fotoğraflı örneklerle incelenip karşılaştırmalı olarak ele alınıp değerlendirilmiştir.Modern heykelde kullanılan biçim dillerine bakıldığında klasik heykel anlayışından modern-çağdaş heykel anlayışına geçiş ve daha sonrasında yani günümüz çağdaş sanat anlayışında, tahmin edilemez bir biçim ve form çeşitliliği olduğu gözlemlenmiştir. Bu biçimler arasında özellikle teknolojik gelişimin getirdiği yenilikler dikkat çekmektedir. Burada kullanılan biçim ve malzeme çeşitleri sınır tanımamakla birlikte eklektik denemeler ve post modern anlayış' ta ortaya konan çağdaş biçem uygulamalarının etkileri gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The am of ture thesis is to investigate the experiments applied by different artists, and different forms used by different artists of the process of sculpture from the time beginning with Rodin to our present day. İn the first section, the improving process of the sculpture has been taken the place, the history of sculpture Art is mentioned shortly. The comments about Modern Art and Modern Sculpture Art are mentioned. İn the aplication section, Modern Sculpture Art from the onset to our present day, and the masterpieces of the artists and the forms of sculpture and different experiments are taken on and evaluated.When the forms used in Modern Sculpture were looked in, it is observed that there was an wthin table form and form variety in the understanding of contemporary art anad a transition form classic sculpture understanding to contemporary sculpture art. Among these forms, especially the innovations caused by tecnologic aduances have been noticed. As wellas these forms and material types used here have not known limitation eclectic exporments and post modern understanding occurring with contemporary, form aplications have been observed.