Sosyal yaşamın heykel üzerine etkisi
The impact of social life on sculpture
- Tez No: 294752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sosyal Yaşamın Heykel Üzerine etkisi adlı tez çalışmasının amacı, tarihsel sosyal ve düşünsel alanlardaki gelişmelerin dönemsel olarak heykel üzerine etkisini dikkate alarak bütün bir biçimde ortaya koyabilmektedir.Sosyal yaşamın heykel üzerine etkisini M.Ö. 8000 yıllarla insanoğlunun yerleşik yaşama geçmesiyle mal ve zahire biriktirme olanaklarını sağlaması ile günümüze kadar kalabilecek heykelleri görebilmekteyiz. Yakın çağlara değineceğimiz çalışmanın ilk bölümünde 20. y.y.lı hazırlayan sosyo-politik gelişmelere ve bu gelişmelerin beraberinde ortaya çıkan sosyal felsefeler ve sanatsal akımlar ele alınacaktır. Böylece Avrupa'da sosyal, ekonomik, felsefi ve sanatsal akımların arasındaki paralel gelişmeler konumuz çerçevesinde incelenmiştir. Daha sonraki bölümde ise sanatın sosyal etkileşiminin estetik ve sanat kuramı alanındaki gelişimi incelenmiş, çeşitli sanat kuramcılarının sosyal gerçekçiliği ortaya koyuş biçimi hakkında genel bir çalışma yapılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise 20.Yüzyıl heykel sanatında etkilenimleri ve Türkiye de dahil olmak üzere çeşitli ülkelerin heykel etkilenimleri incelenmiştir.20. Yüzyıl başındaki sanatsal etkileşimler ile günümüz düşünsel akımlarının duyarlılıkları arasında büyük farklar bulunmaktadır. Bu farklılığı oluşturan olgular ekonomik ve siyasal koşulların değişimine bağlı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The am of this thesis titled ?the impact of social life on sculpture? is to reveal as a whole by taking into consideration the impact of social and intellectual and historial developments on sculpture.With the transition to the see settlement of human being in 8000 B.C, We can see the sculptures wich can trace bach our present day in the first section where we mention about modern Age, we`ll take on the developments art trends and social philosophic existisng along whit these developement and socio-politics developmennts preporing 20 th centrury so parallel devolopments among philosophic and artistic trends ans social and ekonomic trends were examined in the context of our subject. In The later section, The development of social interaction of The art in the Field eusthetic and art theory was exemined, and an information study a bout style or expiression of social relisation was carried out. In the third section of our study, we exemined sculpture inrection of the countines including Turkey and interactions in sculpture art in 20 th century. In conlusion, we focunt destinctions between our present day?s thought trends sensetivity and artistic interactions in the beginning of 20 th century.The cases accoring these destinctions depends on the changing of economic and politic conditions.