Türk resminde hat sanatı ve Türk İslam mimarisinin yansımaları
Calligraphy in Turkish paintings and Turkish Islamic architecture reflection
- Tez No: 294758
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET KAVUKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
1-4.yy da Nabati yazısı etkileri sonucunda İbn Mukle adındaki bir hattat tarafından ele alınan yazı yine bu hattat tarafından yazılan Aklam-ı Sitte adındaki altı çeşit yazı ile geli?meye başlamıştır. Birçok hattat tarafından incelenip geli?tirilen bu altı çe?it yazı asıl geli?imini ?slam mimarisinde göstermi?tir. Hat sanatındaki sonsuz kompozisyon ve biçim zenginliğinden kaynaklanan plastik bir değer ortaya çıkmı?tır.13.yy?dan başlayarak geli?me gösteren Minyatür Sanatı 19.yy a kadar hâkim bir sanat olmu?tur. Yazma eserlerin açıklandığı ve önemli ki?ilerin, olayların belgelendiği sanat olarak ortaya çıkmı?, mimari yapılar asıl görüntülerinden uzak soyutlanarak resmedilmi?tir.Türk Resminde 18.yy da geli?en Duvar Resmi figürsüz manzaralar içindeki önemli mimari yapılar tavan eteklerindeki ?eritlere resmedilmi?tir. Ayrıntılı i?çiliğin devam ettirildiği Duvar Resmi?nde perspektifin varlığı göze çarpmı?tır.Mühendishane-i Berr-i Hümayun?un 1793-1794 tarihlerinde kurulmasındaki amaç, askerlere perspektif ve arazi krokilerinin doğru çizildiği yöntemlerin öğretilmesiydi.Osman Hamdi, 3Mart 1883 yılında, kurulmasında da en önemli rolü oynadığı Sanayi-i Nefise Mektebi ile Türk Resminde akademikleşme ve figür kavramı daha ciddi boyutlarda kendini göstermi?tir.1909 da kurulan ve ilk grup olan Osmanlı Ressamlar Cemiyetinden 1950?lere kadar öz değerlerin de ele alındığı birçok grup hareketi var olmu?tur. 1950 sonrasında da yine geleneksel
Özet (Çeviri)
In 1th and 4th centuries as a result the effect of Nabati Article, which was considered a calligrapher named ?bn Mukle and Aklam-ı Sitte began to developed with six kind of writting, which also written by the same calligraphier. The six kind of writing which was examined and developed by many calligraphers, infact showed the development of Islamic architecture.Calligraphy in the infinite composition and wealth caused by a form of plastic emerged.Starting from the 13th century development of a miniature art which has been dominated until 19th century.Architectural structures, this art emerged by munusicripts explaining and important people, documentation of events being the art of events as documented.Arhitecture is depicted by abstraction away from the original image wall painting in 18th century, was drawn foot ceiling without figure views in important architecture structures.Detail of workmanship was visible was the presence of mural perspective.The purpose of establishment of Mühendishane-i Berr-i Hümayun between 1973 and 1974.perspective of froops and draw sketches of land was to teach of the methods.Osman Hamdi, in 3th March 1883, who played an important role in establishing, Sanayi-i Nefise School and Turkish offical figures on the academic consept of recovery and has shown inself in a more serious dimension.Founded in 1950 and first group of the socuety of painters in the Ottoman Empire until 1950, which a lot of self-worth is also considered there has been movement.After 1950 traditional values are stil with the understanding of contemporary art has continued to take place at the surface.