Taşınmaz mal zilyetliğine yapılan tecavüzlerin idari yoldan önlenmesi
Administrative prevention of intrusion or possession against immovable property
  1. Tez No: 294757
  2. Yazar: SİNAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanoğlunun göçebelik hayatını terk edip yerleşik düzene geçmesiyle birlikte taşınmaz mal kavramı önem kazanmıştır. Taşınmaz mallara karşı tecavüz ve müdahale olayları, adeta insanlık tarihi kadar eskidir. Ülkemizde kadastro çalışmalarının tamamlanmamış olması, tarım arazilerin parçalı olması, bireylerin mülkiyet ve araziye aşırı bağlılığı, taşınmaz mallar üzerindeki anlaşmazlıklar nedeniyle idare ve adliyenin iş yükünü artırmaktadır. Taşınmaz mallara yönelik tecavüz ve müdahale olaylarının ve yerel güvenlik ve düzenlik açısından ortaya çıkardığı özel durum, konunun özel bir kanunla düzenlenmesini gerektirmiştir. Taşınmaz mallara yapılan müdahale ve tecavüzlerin önlenmesi konusunda sırasıyla 2311 Sayılı Gayrimenkule Tecavüzün Def'ine Dair Kanun, 5917 Sayılı Gayrimenkule Tecavüzün Def'ine Dair Kanun ve en sonunda çalışmamıza konu 3091 Sayılı Taşınmaz Mal Zilyetliğine Yapılan Tecavüzün İdari Yoldan Önlenmesine Dair Kanun uygulanmıştır.Çalışmamızda öncelikli olarak taşınmaz mal, zilyetlik, müdahale ve tecavüz kavramları tanımlanarak, 3091 sayılı kanunun, idari yargı açısından doğurduğu sonuçlar ile adli yargıya yansıması yargı kararları ışığı altında incelenmiştir. Giriş bölümünden sonra, taşınmaz mal zilyetliğinin idari yoldan korumada tarihsel süreç ele alınmış, çalışmamızın birinci bölümünde taşınmaz mallar, taşınmaz mal zilyetliği, müdahale ve tecavüz kavramları ele alınmış, ikinci bölümünde zilyetliğe yapılan müdahale ve tecavüzlerin idari yoldan önlenmesine ilişkin usul, üçüncü bölümde ilgili kanunun adli ve idari yargısına ilişkin boyutu, yeni içtihatlar ve yargı kararları çerçevesinde değerlendirilmiş, sonuç kısmında da çalışmamıza konu 3091 sayılı kanunun aksayan yönleri, uygulandığı alanlar ve daha etkin olması için yapılması gerekenler belirtilmiştir.Bu çalışma, 3091 sayılı kanunun uygulanmasında yetkili idari organlara ve açılacak adli ve idari davalarda, yargı mensuplarına faydalı bir kaynak olması amacıyla konu ile ilgili yapılmış çalışmalar, güncel yargı kararları altında işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of immovable property has come into prominence since the humankind left nomadic life and adopted a sedentary life. Events of intrusion and attempt against immovable properties are as old as the history of humankind. Workload of administration and judiciary has increased significantly due to the fact that cadastral work in our country has not been completed yet; agricultural lands are partial; individuals are quite dependent on property and land and due to the controversies on immovable properties. The particular circumstance caused by the events of intrusion and attempt against immovable properties and the regional security and order required regulation of the issue by means of a new law. With respect to the prevention of events of intrusion and attempt against immovable properties, Law on Defence of Intrusion against Immovable Property numbered 2311, Law on Defence of Intrusion against Immovable Property numbered 5917, and finally, Law on Preventing Intrusion or Possession of Immovable Property, which is the issue of our present study, were put into force respectively.In our study, first of all results of the 3091 numbered law obtained in terms of jurisdiction and their effects on jurisdiction were analyzed in the light of judicial decisions by defining the concepts of immovable property, possession, attempt, and intrusion in the lights of the reference books. Historical process of administrative prevention of intrusion or possession against immovable property was mentioned afterwards the introduction part, the concepts of immovable property, intrusion or possession of immovable property, attempt, and intrusion were pointed out in the first part of our study, procedure related to administrative prevention of intrusion or possession against immovable property was explained in the second part of our study, related law?s dimension of criminal justice was mentioned in the third part of our study, and in the final part of the study, failing parts and application fields of the 3091 numbered law which is issued in our study, the precautions that should be taken in order to make the law more effective were evaluated and pointed out within the scope of new jurisprudences and juridical decisions.This study was performed under the actual juridical decisions and the studies carried out on this issue in order to make it a beneficial source for juridical members in juridical and administrative cases to be sued and for authorized administrative organs in the application of the 3091 numbered law.