Delikli platolu destilasyon kolonunun dinamiklerinin incelenmesi
- Tez No: 29476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
öz Bu çalışmanın amacı delikli pl atolü bir destilasyon kolonunun dinamik davranışının incelenmesidir. Bu çalışmada etilasetat - tolüen ikili karışımının sürekli destilasyonu sırasında, kolona basamak girdi değişkeni olarak ; besleme Urtinti konsantrasyonu, besleme ürünü debisi ve refltiks oranı değişimleri uygulanmıştır. Puis girdi değişkeni olarak da kolona ısı girişi ve refltiks değişimleri uygulanmıştır. Deneyler 3. S cm. çaplı, 3 m. yükseklikte 53 platodan oluşan delikli platolü bir destilasyon kolonunda yapılmıştır. Basamak girdi değişimlerinin incelenmesinde Harriott Metodu ve Smith Metodu kullanılmıştır. Puis girdi ve çıktılarının sapma değişimlerinden faydalanarak dijital bir bilgisayar programı C program 1) vasıtasıyla prosese ait Bode Çizimleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to examine the dynamic behavior of a perforated plate distillation column. In this study, during the continious distillation of the binary mixture of ethyl acetate-toluene, feed concentration, feed flow rate and reflux ratio have been applied to the column as step variables- Also, heat input and reflux variations have been applied to the column as pulse input variables. The experiments have been performed in a perforated plate distillation column of 3. 5 cm diameter and 3 m height and S3 plates. Harriott Method and Smith Method have been used to study of the step input variations. Bode diagrams of the process have been obtained from pulse inputs and outputs variations by the computer program (program 1). VI