Sarıkamış ve çevresi düz dokumaları
Sarikamiş and its vicinity rug weaving
- Tez No: 294767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT AKTEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Geleneksel Türk El Sanatları içinde çok geniş bir alanı kaplayan düz dokumalar, günümüzde kaybolmaya yüz tutmuştur. Son yıllarda yörede kilim dokumacılığının azaldığı ve terk edilme noktasına geldiği görülmektedir. Sarıkamış yöresinde yapılan alan araştırmasında tespit edilen dokumalar belgelenmiş ve bilimsel bir doküman hazırlanmıştır.Sarıkamış yöresi düz dokumaları kompozisyon, motif ve renk açısından Anadolu ve Orta Asya'da görülen örneklerle ortak özellikler göstermektedir. Düz dokumaların ana malzemesi yündür. Bu yörede; beyaz, kahverengi ve siyah renkli yünler boyanmadan saf olarak kullanılır. Bunların dışında kırmızı, yeşil, turuncu ve sarı renkler de kullanılmaktadır. Geçmişte doğal boyalar ile boyanmış iplikler günümüzde kimyasal boyalarla boyanmaktadır. Dokumalarda geometrik motiflerin yanı sıra gül, karanfil, hayvan figürleri ve hayat ağacı gibi motifler kullanılmaktadır.Yörede tespit edilen düz dokumalar yöre halkının ihtiyaçlarını karşılamak, duygu ve düşüncelerini dile getiren bu tür yaygılar dokunmuştur. İnsanlar dokudukları kilimleri divan örtüsü, yer yaygısı, heybe, yastık, duvar kilimi gibi çok amaçlı kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Flat weaving which has a huge place within Traditional Turkish Handicrafts has begun to disappear in the present day. In recent years, it has been seen that rug weaving has diminished and it is on the brink of being abandoned in the region. Weaving identified in field research which was conducted in Sarıkamış district was documented and a scientific document was prepared.Flat weaving of Sarıkamış district shows common features with the samples seen in Anatolia and Central Asia in terms of composition, motif and colour. In this district; white, brown and black wools are purely used without painting. Also, red, green, orange and yellow are also used, too. Yarns that were painted with natural paint in the past are painted with chemical paints in the present day. Motifs such as rose, carnation, animal figures and tree of life as well as geometrical motifs are used in weaving.In flat weaving identified in the district, such rugs that reflect the needs, feelings and thoughts of the people in the region were weaved. People use the rugs they weaved for various purposes such as ottoman cover, rug, saddlebag, pillow, tapestry.