Sarıkamış ve çevresi halı dokumaları
Sarıkamış and its vicinity carpet weaving
- Tez No: 294768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT AKTEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Pazırık halısından bugüne değin el dokumacılığına kültürel anlamda bakıldığında halının, toplumda bir işlevi yerine getirdiği ve toplumun yaşam biçimi ile doğrudan ilgili olduğu görülür. Günümüzde kültürümüzü yansıtan halı dokumacılığı Sarıkamış yöresinde önemini kaybetmiştir. Bu çalışmada halı örnekleri araştırılmış ve bilimsel bir doküman hazırlanmıştır.Sarıkamış ve köylerinde tespit edilen halılar kompozisyon renk ve motifleri ile dokunduğu bölgenin yöresel özelliklerini taşımaktadır. Aynı zamanda Anadolu ve Kafkas halıları ile ortak özellikler göstermektedir. Tespit edilen halıların çözgülerinde pamuk, desen ve atkı iplerinde yün malzeme kullanılmıştır. Siyah, kahverengi ve beyaz renkli yünler saf olarak kullanılmıştır. Bulunan halılarda kırmızı, bordo, sarı, turuncu ve yeşil renkler de görülür. Genel olarak kök boya kullanılmaktadır. Tespit edilen halılarda geometrik motiflerin yanı sıra bitkisel motifler, hayvansal motifler ve insan figürleri kullanılmıştır. Motif bakımında değerlendirildiğinde yöre Anadolu'nun diğer dokuma merkezleri ile benzerlik içerisindedir.Yöre halıları yer yaygısı, sedir örtüsü, seccade, yastık ve heybe gibi amaçlar için üretilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is seen that carpet has a function in society and directly concerns the lifestyle of society when hand made weaving has been considered culturally since Pazırık carpet. Carpet weaving which reflects our culture in the present day has lost its significance in Sarıkamış district. In this study, the samples of carpet were researched and o scientific document was prepared.The carpets which were identified in Sarıkamış and its villages have the local characteristics of the region where they were weaved with their compositions, colours and motifs. Besides, they have common features with Anatolian and Caucasian carpets. Cotton was used in the warps of the identified carpets and woollen stuff is used in pattern and weft yarns. Black, brown and white wool is purely used. Red, maroon, yellow, orange and green are also seen in the carpets which were observed. Natural paint and madder are generally used. In the identified carpets, plantal motifs and animal and human figures as well as geometrical motifs were used. They are similar to those of other Anatolian weaving centres when they are considered in terms of motif.The carpets of the region are manufactured for such purposes as rug, ottoman cover, prayer rug, pillow and saddlebag.