Varlık Gazetesi'nde Kars ve çevresi ile ilgili haberler(1921-1923)
Newspaper of Varlik Kars and environment related news
- Tez No: 344526
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEBAHAT ORAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Varlık Gazetesi, 25 Ağustos 1921 tarihinde Kazım Karabekir Paşa tarafından kolordunun sahip olduğu matbaada Sarıkamış'ta yayın hayatına başlamıştır. Gazete, Milli Mücadele sonrası anavatana katılan Elviye-i Selasenin tek sesi durumundadır.1921-1923 yıllarında Sarıkamış'ta daha sonra 1923-1928 yıllarında ise Erzurum'da çıkarılmıştır. Bu çalışmada Varlık Gazetesi'nin 1921-1923 yılları arasında Kars ile ilgili yayınlanan haberleri transkribe edilmiştir. Bunun nedeni haberlerin birinci elden kaynak olması ve bölge ile ilgili yapılacak çalışmalara büyük ölçüde katkıda bulunacağı düşüncesidir.
Özet (Çeviri)
The newspaper ?Varlık? began his publishing life in 25 August 1921 in the printing house which is owned by General Kazım Karabekir. The paper was standing the only voice of the Elviye-iSelase (the six city).It was published in Sarıkamış in the years 1921 -1923, then in 1923 -1928 it was published in Erzurum. In this work the news about Kars in the years 1921 ? 1923 was transcribed. The reason of this work is the information used in the paper is first-hand information and the thought of this work will make great contribution for the future works of the Kars area.