Can the support networks help mothers with high levels of depressive symptoms?
Destek ağları, yüksek seviyede depresif semptomlar gösteren annelere yardım edebilir mi?
  1. Tez No: 294786
  2. Yazar: İREM GÜROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez, annenin eşinden, ailesinden, arkadaşlarından ve komşularından aldığı destek ile annenin ebeveynlik davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Annenin bu kaynaklardan aldığı destek, annenin psikolojik sağlığı gibi vasıflarla ilintili olabilir. Bu sebeple, annenin psikolojik sağlığı, sosyal destek ve ebevenlik davranışları arasındaki ilişkide önemli bir faktör olarak ortaya çıkabilir. Önerilen kavramsal model, annenin psikolojik sağlığının annenin eşinden aldığı destek ve ebeveynlik davranışları arasındaki nedensel ilişkide ve annenin diğer kaynaklardan aldığı destek ile ebeveynlik davranışları arasındaki nedensel ilişkide aracı değişken olduğunu öne sürmektedir. Kavramsal model, TEÇGE (Türkiye'de Erken Çocukluk Gelişim Ekolojileri) projesinin Türkiye'de yaşayan ve 3 yaşında çocuğu olan 1052 anneden oluşan bir örneklem ile Türkiye'yi temsil eden anket verisi kullanılarak test edilmiştir. Bulgular, desteğin cinsinden ziyade annenin yüksek seviyede destek aldığı kaynak sayısının annenin cezalandırıcı ebeveynlik davranışı, itaat bekleme davranışı ve annenin çocuğuna gösterdiği sıcaklık seviyesi ile ilintili olduğunu göstermiştir. Yüksek seviyede depresif belirtiler gösteren anneler için toplam destek sayısının ebeveynlik davranışları üzerindeki pozitif etkisi ortadan kalkmaktadır. Fakat düşük seviyede depresif belirtiler gösteren anneler için cezalandırıcı ve itaat bekleme davranışları destek alınan kaynak sayısı arttıkça azalmaktadır. Bu nedenle, yüksek seviyede depresif belirtiler gösteren anneler için destek sayısı koruyucu etken değilken, yüksek seviyede depresif belirtilen göstermeyen anneler için koruyucu bir etken olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the association between support that a mother is receiving from her husband, family, friends, neighbors and her parenting practices. However, the presence or absence of social support may predict other important maternal attributes such as maternal psychological well being. Therefore, psychological well being might appear as an important factor on the relation between social support and parenting practices. The proposed conceptual model suggests the role of psychological well-being as a moderator in the causal relation between support coming from the husband and parenting practices and in the causal relation between support coming from other sources and parenting practices. The conceptual model is tested by using questionnaire data provided by ECDET (Early Childhood Developmental Ecologies in Turkey) project from a national sample of 1,052 mothers living in Turkey, who have 3 year-old children. Findings revealed that regardless of the type of support that is present or absent, total number of sources from which the mothers receive high level of support is related to punishment and obedience demanding behaviors of the mother and the level of warmth that she shows to her child. In case of a highly depressed mother, the positive effect of the number of sources of support on parenting practices disappears. However, punishment and obedience demanding behaviors of the mothers with low levels of depressive symptoms decrease as number of sources from which they receive support increases. Therefore, number of sources of support does not operate as a protective factor for highly depressed mothers, but it operates as a protective factor for mothers who show sub-clinical levels of depressive symptoms.