Çoklu yetersizlikten etkilenmiş göremeyen çocuğa sahip ailelerin gereksinimlerinin belirlenmesi
Determining the needs of families with visually impaired children affected by multiple disabilities
  1. Tez No: 977855
  2. Yazar: HALİSE EREN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. PINAR ŞAFAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Çoklu yetersizlikten etkilenmiş göremeyen bireyler birden fazla alanda sınırlılıklar yaşamaktadır. Bu bireylerin bakımını genellikle aileleri üstlenmektedir. Bakım sürecini kendileri gerçekleştiren aileler; maddi, psikolojik ve bedensel olarak yorulmakta ve bu durum çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, çoklu yetersizlikten etkilenmiş göremeyen çocuğa sahip ailelerin yaşadığı zorlukları ve gereksinimleri belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda ailelerin en çok ihtiyaç duyduğu alanlar araştırılmış ve bazı demografik özelliklerin çoklu yetersizlikten etkilenmiş göremeyen çocuğa sahip ailelerin gereksinimlerini etkileyip etkilemediği incelenmiştir. Araştırma; Diyarbakır, Ankara ve Balıkesir illerinde yaşayan 29 katılımcı ile yürütülmüş olup, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu ve Aile Gereksinim Belirleme Aracı (AGBA) kullanılmış olup veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ailelerin en fazla ihtiyaç duyduğu gereksinimler; bilgi, maddi destek, psikolojik destek ve çevreye durumu açıklama gereksinimidir. Bunun yanı sıra demografik özeliklerin (anne-baba olma, maddi durum gibi), ailelerin gereksinimleri üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir Çalışmada elde edilen verilere göre ailelere sağlanan desteklerin yetersiz olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda, ailelere sağlanan bilgilendirme-danışmanlık servislerinin sayısının arttırılması, maddi desteğin iyileştirilmesi, psikolojik destek ağlarının yaygınlaştırılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Çalışma sonuçları, ilgili kurum ve kuruluşların iş birliği içerisinde çalışarak çoklu yetersizlikten etkilenmiş göremeyen çocukların aileleri için çalışmalar yapma gerekliliğinin önemini ortaya koymaktadır. Ayrıca, ailelerin bilgi eksikliğinden kaynaklanan ihtiyaçlarını gidermek amacıyla hizmet içi eğitimlerin arttırılması, çocukların birden fazla engel durumu nedeniyle derslerde yaşadıkları eksikliklerin giderilmesine yönelik çalışmalar yapılması ve ailelere farklı iş imkanlarının sunulması gibi desteklerle ailelerin gereksinimlerinin karşılanabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Individuals with multiple disabilities who are visually impaired experience limitations in more than one area. The care of these individuals is generally provided by their families. Families who take on the caregiving responsibilities themselves often face financial, psychological, and physical exhaustion. This situation leads to various challenges for the families. In this context, the aim of the study is to identify the challenges and needs of families who have children with multiple disabilities and visual impairments. In line with this aim, the areas in which families have the greatest needs were investigated, and whether certain demographic characteristics affect the needs of these families was examined. The research was conducted with 29 participants in the cities of Diyarbakır, Ankara, and Balıkesir. A descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. To collect data, a personal information form and the Family Needs Assessment Tool (FNAT) were used, and the data were analyzed using the SPSS program. According to the research results, the most needed areas for families were found to be: information, financial support, psychological support, and explaining the situation to the community. In addition, it was concluded that demographic characteristics (such as being a mother or father, financial status, etc.) did not have a significant effect on the needs of families. Based on the data obtained in the study, it was concluded that the support provided to families is insufficient. Therefore, it is recommended to increase the number of information and counseling services, improve financial support, and expand psychological support networks for families. According to the study's findings, it is also necessary for relevant institutions and organizations to collaborate in developing services for families of children with multiple disabilities and visual impairments. Furthermore, increasing in-service training for families, addressing the inadequacy in the number of classes due to multiple disabilities of the children, and offering families various job opportunities are among the support strategies that can help meet their needs.