The effects of corporate governance structures on European bank performance
Avrupa bankalarının kurumsal yönetişim yapılarının performansları üzerine etkileri
- Tez No: 294787
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM AKDOĞU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Koç Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmamız, Avrupa bankalarının yönetim ve sahiplik yapıları ile performansları arasındaki ilişkiyi kurumsal yönetişim kaynaklarının, teorilerinin ve kodlarının ışığı altında incelemektedir. Çalışmamızda, finansal oranlar ile beraber yönetim ve sahiplik yapısı oranlarını da kullanmaktayız. Kurumsal yönetişim oranları ilgili içsellik problemini kontrol edebilmek için, çalışmamızda 2006 ve 2008 yılları arası 195 tane Avrupa bankasından oluşan örneklemimiz ile sabit etkiler panel veri modeli kullanmaktadır. Ayrıca ülke ve yıl etkileri de kukla değişkenler kullanarak kontrol edilmektedir. Sonuçlarımız; sahiplik yoğunluğunun anlamlı bir şekilde ve pozitif yönlü olarak Avrupa bankalarının fiyat kazanç oranını etkilemekte olduğunu göstermektedir. Ayrıca, ülke ve yıl farlılıkları dikkate alındığında, yönetim kurulu büyüklüğü banka performansını anlamlı bir şekilde ve negatif yönlü etkilemektedir. Diğer taraftan, yönetim kurulu başkanının makam tecrübesi performansla ters yönlü bir ilişki içindedir. Yönetim kurulu yapısı ile ilgili analizimiz banka performansı ile ters yönlü bir ilişkiyi göstermektedir yani; eğer ülke gölge değişkenleri dikkate alınmazsa, iki tane liderden oluşan yönetim kurulları performansa zarar vermektedir. Ayrıca, bağımsız yöneticilerin ve icra yetkisi olmayan yöneticilerin varlıkları banka performanslarını anlamlı bir şekilde etkilememektedir. Bunun yanında, icra yetkisi olmayan yöneticilerin makam tecrübesi, yönetim kurulu başkanının yaşı, devletin sahiplik yüzdesi, yönetim kurulu tarzı, yıl ve ülke kukla değişkenleri eklense de ya da farklı nitelemeler dikkate alınsa da, banka performansını anlamlı bir şekilde etkilememektedir. Sonuçlar potansiyel içsellik, eşit yayılım, çoklu eşdoğrusallık ve model kurma hatalarına karşı tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
Our study investigates the relationships between the management structure, ownership structure and the performance of banks operating in Europe according to the perspectives of the corporate governance literature, theories and codes. We use financial ratios and established measures of management and ownership structure. To control for the endogeneity of our governance measures, we employ a fixed-effects regression model, using a sample of 195 European Banks from 2006 to 2008. We also control for the country and year effects using dummies. Our results indicate that ownership concentration significantly and positively influence the price to book ratio of European banks. Moreover, the board size affects the bank performance in a significantly negative way when country and year differences are taken into consideration On the other hand, the tenure of chief executive directors is negatively related to performance. Our analysis of board structure reveals a negative relationship with the banks? performance, implying that boards composed of two leaders damage the performance unless the country dummies are included. Also, the presence of independent directors and non-executive directors do not influence the bank performance significantly. Furthermore, none of the effects of the tenure of non-executive director, the chief executive director?s age, the percentage of state ownership and also the board type are significant even though the year and country dummies, and also different specifications are taken into consideration. The results are robust to the potential endogeneity problem and also homoscedasticity, multicollinearity and model specification error.