Avrupa Birliği'nde yetki ikilemine çözüm: Yerindelik ilkesi
The solution for authorization dilemma in European Union: The principle of subsidiarity
- Tez No: 294797
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yerindelik ilkesi, 1992 yılında imzalanan Maastricht Antlaşması ile birlikte Avrupa Birliği'nde anayasal düzeyde düzenleme altına alınmıştır. O günden bu yana, Avrupa bütünleşmesi bağlamında yerindelik ilkesinin anlamı ve işlevi tartışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, ilkenin farklı tanımlarından yola çıkarak, Avrupa bütünleşmesine olan katkısı ve bu süreçte ilkenin önemini incelemenin yanı sıra, Avrupa Topluluğu Adalet Divanı içtihatları ışığında yerindelik ilkesinin anlamını ve işlevini ortaya koymaktır. Çalışmanın alan açısından önemi, siyasal nitelikli yerindelik ilkesinin hukuki kaynaklar üzerinden değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
With the Treaty of Maastricht signed in 1992, the principle of subsidiarity is under the constitutional level of editing in European Union. Since date from; the meaning and the function of principle of subsidiarity is getting discussed in the context of Europan Integration. The main purpose of this study is; to fare forth by different definitions of the policy by setting out its contribution to European integration and the importance of this process, to review the policy, as well as the European Community Court of Justice case law in light of the principle of propriety is to reveal the meaning and function. The importance of the study area, evaluate political aggravated of principle of subsidiarity by through legal resources.