Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre meslek birlikleri
According to the Law of Intellectual and Artistic Works by collecting societies
- Tez No: 294796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Eser sahiplerinin haklarını bireysel olarak uygulanabilir kılabilmeleri zor veya imkansız olduğundan fikri mülkiyet bu yönüyle bir çok şekilde kullanılabilir. Eser kullanım ücretlerinin her kullanım için cüz'i miktarda olduğu durumda, eser sahipleri diğer hak sahipleri ile ekonomi yaparak telif ücretleri konusunda işbirliğine gitmedikçe, telif ücretlerini toplamakta ve hakkını ihlal edenleri yasaklamakta bir yarar görmeyecektir. Bu aşamada sorun, meslek birliklerinin oluşturulmasıyla çözümlenmektedir. Bu tez, meslek birliklerinin detaylı bir şekilde incelenmesiyle oluşmuş olup, uygulama sahasından örneklerle de zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intellectual property is used in many ways that make it difficult or impossible for copyright owners individually to enforce their rights. Where each use has small value relative to the cost of enforcement, owners will not find it worthwhile to collect fees and enjoin infringers unless they can cooperate with other rightsholders to economize on transaction costs. Problems at this stage, creation of collecting societies are resolved. This thesis, in a detailed examination of the collecting societies was formed, and also enriched with examples from the application area.