The integration of Turks into American culture
Türklerin Amerikan kültürüne entegre olması
  1. Tez No: 294798
  2. Yazar: GONCA YILDIRIM DAYI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARY LOU O' NEİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
19. Yüzyıldan beri Amerika Birleşik Devletleri Türk göçmenleri için rüyalar ve fırsatlar ülkesi olmuştur. Ulusal Göçmenlik Servisinin raporuna göre, yaklaşık olarak 30,000 bine yakın Türk, Amerika'ya 1820 yılında göç etmiştir. Bu sayı, Amerika'ya yoğun göç dalgası olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca Türkleri orada yaşamaya ve uzun vadede çalışmaya birçok nedenlerinin olduğunu gösteriyor. Bu çalışmada, Farklı Türk Göç dalgalarının oluştuğu döneme göre ve bununla ilişkili olarak göçmenleri iten ve çeken nedenler araştırılmıştır. Daha da ötesi, Türklerin anavatanlarını bırakmalarına neden olan başlıca sebepler, soysal olgu açısından incelenmiştir. Bu bağlamda, Amerika'da yaşayan Türklerin toplumla bütünleşmiş ya da asimile olup olmadıklarını karar vermek için Elitoll Barkan tarafında ortaya koyulan asimilasyon modeli uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The United States has been the land of opportunities and dreams for Turkish settlers since the nineteenth century. Since Turks first began immigrating to the U.S in 1820, almost 300,000 Turkish immigrants have arrived in the country according to the Immigration and Naturalization Service. This number proves that there has been mass immigration there. Besides this, it shows that there are factors which push Turkish settlers to live and work there for an extended period of time. In this study, the different waves of Turkish immigration are focused on since the factors which push and pull immigrants are directly related to the time period in which the immigration occurs. Moreover, the sociological perception of immigration is referred to in order to understand the main reasons why Turks have left their homeland. In this respect, settlers? observations of America are applied to the six stages models of assimilation by Elliott Barkan to determine if the Turks have assimilated or integrated into the American way of life.