Humik asitlerin akarsulardan xad reçineleri ile kazanılması ve Na+,K+,Ca++,Mg++ iyonlarını tutma kapasitelerinin incelenmesi
Isolation of humic acids from river waters by xad resins and their ability of Na+,K+,Ca++,Mg++absorption
- Tez No: 29485
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCİMDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET HA'lerin sudan izolasyonunda değişik teknikler geliştirilmiştir. Bunlardan en önemlisi XAD reçineleri ile HA'lerin adsorps iyonudur. Deneysel çalışmalarımızda önce standart HA çözeltileri ile sonra da nehir suyu kullanılarak XAD-4 ve XAD-8 reçinelerinde adsorps iyon oranları belirlenmiştir. Buna göre pH:2 de XAD-4 reçinesinde % 48 oranında geri kazanılma sağlanmıştır. XAD-8 reçinesinde ise pH:2 de maksimum geri kazanılma oranı % 39 olduğu tesbit edilmiştir. Buna göre sular dan HA'lerin izolasyonunda pH:2 de XAD-4 reçinesinin kulla nılmasının daha uygun olduğu ortaya çıkarılmıştır. Standart HA in pH:2 de metal iyonlarını absorplamadıgı, pH:7 de ise Ca'“”. Mg '“ ”“, Na”, K“ iyonlarının bulunduğu ortamda ortalama olarak 0.316 mg Ca-”“/ mg HA 0.190 mg Mg”“/ mg HA tuttuğu gözlenmiştir. Bu değerler suda 0.24-0.29 mg Ca ”“”'“/ mg HA, 0.13-0.16 mg Mg-”-/ mg HA dir.
Özet (Çeviri)
-54- 6. SUMMARY Many different techniques have been developed, for isola tion of HA from waters. The most important one is the absorb- tion of IIA by XAD resins. In our experimental studies, the adsorption ratios in XAD-4 and XAD-8 resins were idendified firstly by standart HA solutions and secondly by river wa ters. 48 % recovery is obtained in XAD-4 resin in pH:2. It is idendified that recoury is 39 % in XAD-8 resin at the same pH. It Is found out that the usage of XAD-4 resin for isola- lation of HA from water is more convenient. It is seen that standart HA in pH:2 absorbs no metal ions, however by the existence of Ca“”“”,Mg“”“'”, Na“, K* ions, the absorption is observed as 0.316 mg Ca”“”*/ mg HA and 0.190 mg Mg/ mg HA averagaly in pH:7. In water, this values are as 0.24-0.29 mg Ca' "' / mg HA and 0.13-0.16 mg.Mg**/ mg HA.