Mikro dalga ısıtma ile sinterlenmiş Fe-Al toz karışımlarının saplama kaynağı ile birleştirilmesi
Microwave heating with a sintered Fe-Al powder mixtures combine with stud welding
- Tez No: 294863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ TALAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, değişik oranlarda Fe ve Al içeren toz karışımlar yüksek sıkıştırma basıncı ile sıkıştırılmıştır. Bu numuneler mikrodalga radyasyon kullanılarak sinterlenmiş ve bu numunelere değişik boşalma voltajları kullanılarak saplama kaynağına uygunluğu araştırılmıştır. Fe Al karışımındaki Al oranı, kaynakların dayanım değerlerini olduça etkilemektedir.Flaş kaynağı veya saplama kaynağı metal bir vidadan yüksek bir voltajın geçirildiği ve bu nedenle ısının oluştuğu kapasitorün boşalması ile çalışan bir kaynak yöntemidir. Bu kaynak yöntemi endüstride oldukça yaygın olmakla beraber farklı metal ve alaşımlarını birleştirmede kullanılan bir metoddur. Bu yöntemle oldukça hızlı bir kaynak gerçekleştirilir ve yüksek ısı giridisinin vermiş olduğu zarar düşük ısı girdisiyle minimum indirilmiştir. Bu Isı Tesiri Altındaki Bölgenin derinliğini sınırlaması ile ve birçok segregasyonun veya çökelmenin meydana geldiği kritik geçiş bölgelerinin oluşumunu da engeller. Bu yöntem, yüksek dayanım isteyen çelik konstrüksiyon işlerinde oldukça iyi sonuçlar vermesinin yanında çok ince parçaların ve plakaların kaynağında da başarı ile kullanılmaktadır.Toz metalurjisinin kullanımı, otomotiv parçalarından makine parçalarına kadar ve hatta oyuncakların yapımına kadar bir çok parçanın üretiminde endüstri için oldukça büyük öneme sahiptir. Yüksek sıkıştırma basıncı ve sinterleme aşamaları bu metodun ana basamaklarıdır ve sinterleme aşaması konvensiyonel metodlarla ve mikrodalga sinterleme ile de yapılır.Demir aluminatlar, oldukça yüksek sıcaklık korozyon performansı ve oldukça yüksek sıcaklık sürünme özellikleri potensiyel uygulamaları için kullanılabilecek potansiyeli yüksek ileri malzemelerdir. Bu uygulamalar için, Demir Alüminatlar, birçok araştırmacı tarafından araştırılmakta ve kullanım alanları genişletilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the compatibility of stud welding for the joining of Fe and Al mixtures, containing Fe and Al powders at variour ratios, that were compressed at high compaction pressure and sintered by microwave radiation by different discharge voltage has been investigated. The amount of Al in Fe Al powder mixtures drastically affects the efficiency and properties of the joints.Flash welding or Stud welding is capacitor discharge welding by which high voltage is passed through a metal screw and heat is generated due to electrical resistance. This method is very commonly applied in industry and can used to join different metals and alloys. It is fast and requires low energy heat input and therefore the extent of damage is kept to a minimum. This ensures good bonding by limiting the heat affected zone depth and prevents the formation of critical transition region in which various segregation occurs. This method produces good results in construction industry where high strength requirements are stringent and in addition to this it is also successfully employed on very thin plates and specimens.The use of powder metallurgy is of extreme importance for the industry since it is widely used for manufacturing of countless parts ranging from automotive and machine parts as well as toys etc? High compaction pressure and sintering are the main process steps in this method and sintering can be done using conventional methods as well as unconventional methods such as microwave sintering which gives better results compared to conventional furnaces.Iron aluminides are a group of advanced materials which is promising for applications such as very good high temperature corrosion performance and good high temperature creep properties. For these, Iron Aluminides are being investigated by many researchers and its area of use is attempted to be enlarged.