Lathyrus (fabaceae) cinsinin Pratensis seksiyonunun morfolojik ve karyotip analizi
Lathyrus (Fabaceae) taxa in Pratensis section of morphologic analysis and karyotype analysis
- Tez No: 294922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalşmada, Lathyrus (Fabaceae) cinsinin Pratensis seksiyonunda bulunan 5 takson; Lathyrus pratens L., L. layardii J. Ball (endemik), L. laxiflorus (Desf.) O. Kuntze subp. laxiflorus, L laxiflorus subp. angustifolius (Post ex Dinsm.) Davis (endemik), L. czeczottianus Bässler (endemik) morfolojik ve sitolojik olarak incelenmiştir.Çalışmanın sistematik bölümünde, incelenen türlerin teşhis anahtarı hazırlanmıştır. Taksonlara ait ayrıntılı deskripsiyonlar, çiçek açma zamanları, yetişme ortamları verilmiş ve Türkiye'deki yayılışları her tür için ayrı harita üzerinde gösterilmiştir. Her taksonun renkli fotoğrafları, elle çizilmiş genel şekilleri, çiçek parçaları, meyve şekilleri ve özellikleri çalışmaya eklenmiştir.Karyolojik çalışmalarda, taksonlara ait olgun tohumlar çimlendirilmiş, kök ucu hücrelerinden ezme preparat yapılarak kromozomlar sayılmıştır. Lathyrus laxiflorus subsp. laxiflorus tohumlarının çimlenme problemlerinden dolayı kromozomları sayılamamıştır. Diğer türlerin kromozom sayıları 2n=14 olarak tespit edilmiştir. Kromozomların büyütülmüş fotoğrafları kullanılarak, kromozom boyu (C=L+S), uzun kol (L), kısa kol (S) ölçülmüş ve sentromerik indeks, nisbi boy hesaplanarak kromozom şekilleri belirlenmiştir. Bu verilere dayanılarak her türe ait tablolar oluşturulmuş, karyogram ve idiogramları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 5 kinds of Lathyrus (Fabaceae) taxa in Pratensis section [Lathyrus pratensi L., L. layardii J. Ball (endemic), L. laxiflorus (Desf.) O. Kuntze subp. laxiflorus, L. laxiflorus subp. angustifolius (Post ex Dinsm.) Davis (endemic), L. czeczottianus Bässler (endemic)] were analyzed morphologically and ctologycally.The diagnosis key of the species analyzed, is prepared in the systematic chapter of the study. Detailed descriptions of taxa, flowiring time and habitat are given and their spread in Turkey is shown seperately in maps for each taxon. The color photograph for each taxon, common shapes of them drawn manually, flower pieces, fruit shapes and their features, are added to the study.In karyological studies, ripe seeds of taxa were germinated, chromosomes were counted by preparing a mash with root-tip cells. Due to the germination problem of Lathyrus laxiflorus subsp. laxiflorus seeds, chromosomes couldn?t be counted. The number of chromosomes of other species is confirmed as 2n=14. By using the magnifed photogrpahs of chromosomes, the total length (C=L+S), long arm (L), short arm (S) were measured and centromeric index, by calculating the proportional length, the chromosome shapes were identified. Tables for each species were constititued according to these data, and they were prepared in terms of karyogram and idiogram.