Türkiye'deki Lathyrus L. (Fabaceae) cinsi Cicercula seksiyonunun RAPD ve SDS-PAGE analizi
RAPD and SDS-PAGE analysis of Cicercula section of Lathyrus L. (Fabaceae) genus in Turkey
  1. Tez No: 300796
  2. Yazar: İSMAİL ÖMÜR ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN ÇOLAK, YRD. DOÇ. DR. H. NURHAN BÜYÜKKARTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Lathyrus L. cinsi üyeleri, çoğunlukla hayvan yemi olmakla beraber, toprak için yeşil gübre bitkisi, süs bitkisi ve kısmen de insan besini olarak kullanılan ekonomik önem taşıyan bitkilerdir. Cinsin taksonomik çalışmalarında araştırmacılar arasında görüş ayrılıkları bulunmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'deki Lathyrus L. cinsi Cicercula seksiyonunun bazı türlerinin DNA ve tohum depo proteinleri varyasyonları kullanılarak, aralarındaki evrimsel ilişkiler incelenmiştir. Böylece cinsin taksonomik problemlerinin çözümüne katkı sağlanmasına çalışılmıştır. DNA varyasyon analizi için RAPD, tohum depo proteinleri varyasyon analizi için SDS-PAGE teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler, POPGENE v1.31 ve MEGA v3.0 bilgisayar programları aracılığıyla istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve filogenetik dendogramlar çıkarılmıştır. Sonuç olarak; SDS-PAGE ve RAPD analizi sonuçlarının birebir örtüşmediği görülmüştür. RAPD analizi ve kısmi olarak da SDS-PAGE analizi sonuçlarına göre, daha önceki çalışmalarla uyumlu olarak, L. sativus ve L. cicera'nın birbirlerine genetik açıdan çok yakın türler olduğu belirlenmiştir. Çalışılan Cicercula seksiyonunun diğer türlerinin ise daha önceki çalışmalarla uyumlu olmayan filogenetik ilişkiler sergilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals of Lathyrus L. genus are economically important plants which are mostly used as animal feed and also as green manure crops, ornamental plant and occasionally for human nutrition. There is dissensus among researchers regarding taxonomic studies of the genus. This study investigates the evolutionary relations among some species of Lathyrus L. genus Cicercula section in Turkey by using variations of DNA and seed storage proteins to contribute to the solution of taxonomic problems of the genus. The study employed RAPD technique for DNA variations analysis and SDS-PAGE technique for seed storage protein variations analyses. POPGENE v1.31 and MEGA v3.0 softwares were used for statistical assessment of the obtained data and phylogenetic dendrograms were produced. As a result of the study, the analysis results obtained with SDS-PAGE and RAPD techniques were identified to be incompatible with each other. Based on RAPD analysis results and partially on SDS-PAGE analysis results, L. sativus and L. cicera were identified to be genetically very similar species, in agreement with former research findings. On the other hand, other species of the Cicercula section were found to display phylogenetic relations which are incompatible with previous literature.