O.onites (kekik) in metanol extraktının insan lenfosit kromozomları üzerine in-vitro klostojenik etkisinin ve hücre bölünme indexine etkilerinin araştırılması
O. onites (thyme) in methanol extraktinin on human lymphocyte chromosomes and cell division of in-vitro effects klostojenik indexine evaluate the effects of
- Tez No: 294923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Origanum genusu, Türkiye de halk arasında tedavi amaçlı olarak sıklıkla kullanılanbitkilerden birisidir. Origanum genusu Türkiye de 22 tür ve 32 taxa ile temsiledilmektedir ve bunların 21 türü endemiktir. Origanum onites, Origanumların Türkiyede en çok ticari olan türüdür. İnsan periferal kan lenfosit hücreleri 1,2,3,4 ?g/mlkonsantrasyonunda O. onites' in metanol ekstraktı ile 24 ve 48 saat etkileşimesokulmuştur. O. onites' in 1,2,3,4 ?g/ml konsantrasyonları negatif kontrol ve pozitifkontrol olarak kullanılan Mitomisin-C ile karşılaştırıldığında 24 ve 48 saatte,kromozomal aberasyon sıklığında önemli derecede bir artış olmadığı gözlemlenmiştir.Mitomisin-C denemesi aberant hücrelerin sıklığında artışa neden olmuştur. Kromozomve kromotid kırıkları, kardeş kromotid birleşimi ve kromotid değişimi bütünkonsantrasyon denemelerinde saptanamamıştır. O. onites 1,2,3,4 ?g/ml dozlarında hücrebölünme indeksini düşürmemiştir
Özet (Çeviri)
Ethnomedically the genus Origanum (=kekik) is one of the most commonly used herbalin Turkey. The genus Origanum L. is represented in Turkey by 22 species or 32 taxa, 21being endemic. Origanum onites is the most widely traded origanum species inTurkey. Human peripheral blood lymphocyte cells were treated with 1,2,3,4 ?g/mlconcentrations of methanol extracts of O. onites for 24 and 48 h. A significant increasein chromosomal aberration frequency was not observed in all treatments of O. onites(1,2,3,4 ?g/ml ) at 24 and 48 h compared with the negative control and mitomycin C(MMC, 0.3 ?g/ml), which was used as a positive control. The mitomycin treatmentcaused a significant increase in the frequency of aberrant cells. Chromatid andchromosome breaks, sister chromatid union and chromatid exchange were not observedin all treatment concentrations. O. onites at the dose at 1,2,3,4 ?g/ml not reduced thecell division index