Comparative biosystematics studies on Lathyrus L. (Fabaceae) in Bolu
Bolu Lathyrus L.'ları (Fabaceae) üzerinde karşılaştırmalı biyosistematik çalışmalar
- Tez No: 360535
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Genetik, Biology, Botany, Genetics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Morphometric characters, quantitative and qualitative, and two molecular markers, RAPD and ISSR, were used to determine the phenetic classification of 14 taxa of Lathyrus L. (Fabaceae) collected from Bolu Province. In morphometric part, 12 quantitative and 13 qualitative morphological characters were scored. In molecular part, a total of 320 and 92 bands were produced by 12 RAPD and 4 ISSR markers, respectively. Data obtained from morphometric and molecular analyses were used to construct phenograms according to the UPGMA method based upon Euclidean distance matrices in package program of Statistica 8.0. Congruences were found between the groups based on morphological and molecular data in some extent. Especially, at different distances levels, groups of sections showed some similarities to the sectional classifications of Lathyrus carried out previously by some researchers. According to the results obtained from the numerical analyses indicated that the RAPD and ISSR molecular techniques may reliably be used for the infrageneric classifications of Lathyrus. Additionaly, because of different molecular and especially morphological characteristics of L. hirsutus samples collected from Gerede population might be taken into account as being a new subspecies.
Özet (Çeviri)
Bolu ilinden toplanan 14 Lathyrus L. (Fabaceae) taksonunun fenetik sınıflamasını belirlemek için nicel ve nitel morfolojik karakterler, RAPD ve ISSR moleküler markörleri kullanılmıştır. Morfometrik kısımda, 12 nicel ve 13 nitel morfolojik karakter ölçülmüştür. Moleküler kısımda, 12 RAPD ve 4 ISSR pirimerinden sırasıyla 320 ve 92 bant elde edilmiştir. Morfometrik ve moleküler analizler sonucunda elde edilen veriler Statistica 8,0 paket programında, UPGMA yöntemine göre Öklid uzaklığına dayalı fenogramların oluşturulmasında kullanılmıştır. Gruplar arasında morfolojik ve moleküler verilere dayalı kısmi uyumlar bulunmuştur. Özellikle farklı seksiyon seviyelerindeki gruplamalar daha önce Lathyrus taksonu üzerinde bazı araştırmacılar tarafından yapılan seksiyon sınıflamalarına benzer olarak bulunmuştur. Sayısal analizlerden elde edilen sonuçlara göre, RAPD ve ISSR moleküler tekniklerinin, Lathyrus' un infrageneric sınıflandırmasında güvenilir bir şekilde kullanılabileceği gösterilmiştir. Ek olarak, L. hirsutus'un Gerede populasyonundan toplanan örneklerin farklı moleküler ve özellikle morfolojik karakteristiklerinden dolayı yeni bir alttür olarak dikkate alınabileceği gösterilmiştir.