Kars ilinde Apis mellifera caucasica (Hymenoptera: Pompilidae)'nın morfolojik analizi
Morphological analysis of Apis mellifera caucasica (Hymenoptera: Pompilidae) samples collected from Kars province
  1. Tez No: 294933
  2. Yazar: ÖZER BUTUTAKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ALİ KIRPIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Ardahan, Kars merkez ve ilçelerinde arıcılık yapan arıcı kolonilerinden, Haziran-Temmuz 2009 döneminde 32 farklı koloniden toplam 320 örnek alınmıştır.Toplanan örneklerin saf Kafkas ırkı ile benzerlik ve farklılıkları morfolojik yönden araştırılmıştır. Morfolojik özellikler olan vücut uzunluğu, ön kanat uzunluğu ve genişliği, arka kanat çengel sayısı, femur uzunluğu, tibia uzunluğu, metatarsus uzunluğu ve genişliği, abdomen (tergit) rengi dikkate alınarak yapılan morfolojik analizlerde, Kars merkez ve ilçelerinde incelenen 310 örnekten 82 adeti saf Kafkas olarak belirlenmiş. Diğer 228 örnekte ise kahverengi leke tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre, morfolojik özellikleri değerlendirilen arıların %26,5'inin saf kafkas arılarından oluştuğu, %73,5'inin ise geçit bölgelerine özgü kafkas melezi olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, total 320 bee samples from 32 colonies were collected from beekeepers located in the Ardahan, Kars province and its districts during the period of June-July 2009.Morphological characters of the collected samples were compared to the pure Caucasian race. Based on the morphological characters such as body length, fore wing length and width, number of hind wing hooks, femur length, tibia length, metatarsus length and width, and abdomen (tergit) color, out of the 310 samples examined, 82 samples were found to be pure Caucasian. The other 228 samples had brown spot. Therefore, based on this data 26.5% of the samples were classified as pure Caucasian whereas 73.5% were found to be admixture.