Kapsaisin'in hücre öldürücü etkisinin araştırılması
Research of cell killing effect of kapsaisin
  1. Tez No: 294934
  2. Yazar: NEVİN İTİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, Kapsaisin'in insan hücreleri üzerine klastojenik etkisi sitokinez blok mikronükleus testi ile in-vitro olarak incelenmiştir. Kapsaisin'in 3 farklı dozu (80 µM, 120 µM, 160 µM) insan periferal kanının kullanıldığı lenfosit kültürüne 24. saatte eklenmiştir. Kapsaisinin tüm dozlarda kontrollere göre hücre ölümünü istatistiksel olarak artırmış ve nükleer bölünme indeksini düşürmüştür. Kapsaisin pozitif kontol olarak kullanılan mitomisin'den daha fazla hücre ölümüne sebep olmuştur. Hücre ölümü ile doz arasında bir bağlantı saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, cytotoxic effects of Capsaicin were investigated by the cytokinesis-block micronucleus assay (CBMN) on human peripheral lymphocytes in vitro. A significant increase in cytotoxicity was observed in all treatments of Capsaicin (80, 120, 160 µM) at 24 h compared with the negative control and mitomycin C (MMC, 0.5 µg/ml), which was used as a positive control. According to results of all doses, necrosis was increased, statistically and nuclear division index was decreased. Capsaicin caused more necrosis than mitomycin, which was used positive control. No connection was observed between necrosis and dose.