Kare kesitli alüminyum alaşımı kirişlerde yük taşıma kabiliyeti ve ilave takviye malzemelerin etkisi
Load carrying capacity of aluminum square tube beams and the effect of reinforcement materials
- Tez No: 294952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN GENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez kapsamında kompozit takviyenin kare kesitli alüminyum alaşımı tüp kirişin yük taşıma ve enerji absorbe etme kabiliyetlerine olan etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Dışarıdan takviye elemanı olarak cam elyaf katkılı polimer (CTP), içeriden takviye elemanı olarak ise farklı boylardaki kestamit kullanılmıştır.Üç nokta eğme deneylerinden, CTP ve kestamit takviyeli kirişin, takviyesiz yapıya göre yük taşıma ve enerji absorbe etme kabiliyetinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu davranış mafsal mekanizması ve bunun yerinin değişmesiyle açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of composite reinforcements are investigated in experimental studies on aluminum square tubes for improving load carrying and energy absorption ability. Glass fiber reinforced polymers are used as external reinforcement material, also different size of cast PA6 plugs are used as internal reinforcement material.Under 3-point bending loads, aluminum-GFRP-PA6 composite tube beams showed high performance in energy absorption and load carrying ability in comparison to the base aluminum tube. It can be explained by change in hinge mechanism and its location.