Alev sprey yöntemiyle polimer kaplamaların üretimi ve karakterizasyonu
Production and charecterization of polimer coating by flame spraying
- Tez No: 294961
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÜSTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Alev sprey yöntemi, uygun bir brülör ile yanma gazları ile kaplama malzemesinin altlık üzerine sıcak bir şekilde püskürtülmesine olanak veren bir prosestir. Alev sprey yöntemiyle polimerler kaplama, boya alternatif olarak düşünülmüştür. Gelişen polimer teknolojisi ile birlikte polimer alev sprey yöntemi önem kazanmıştır. Alev sprey yöntemiyle üretilen polimer kaplamalar özellikle korozyon direnci gerektiren uygulamalarda kullanılmaktadır.Bu çalışmada alev sprey yöntemi ile polimer kaplamaların üretimi için optimizasyon ve karakterizasyon amaçlanmıştır. Karakterizasyon işlemleri için makro, optik mikroskop, SEM görüntüleri ve sertlik değerlerine göre yorumlanıp optimum üretim parametreleri (yanma gazı/yakıcı gaz oranı, altlık sıcaklığı, taşıyıcı toz miktarı) belirlenmiştir. Ayrıca alev sprey yöntemi ile polimer kaplamanın farklı altlık malzemelerine uygulanabilirliği deneysel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Flame spraying method, is a process that makes possible of spraying coating material with a proper burner. Polymer coating produced by flame spraying is an alternative application of painting. As developing polymer technologies, flame spray technologies have gained a special focus. Polymer coatings produced by flame spraying are used in corrosive resistant applications.In this study, It is proposed that producing and characterization of polymer coatings manufactured by flame spraying process. Macro-micro and optical microscope and SEM images were used for characterization in order to establish optimum production parameters. And also applicability of producing polymer coating on different substrates carried out experimentally.