Sismik süreklilik testi yöntemi ve uygulamalar
Seismic integrity test method and applications
- Tez No: 294962
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNAY BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Merter METRO MAM/M1 Alışveriş Merkezi Projesi kapsamında jet grout temel sistemi ve Zincirlikuyu Zorlu Center Projesi kapsamında iksa sistemi olarak inşa edilen kazıklara süreklilik deneyleri uygulanmış ve ?Pile Echo Tester (P.E.T.)? programı ile kazık sürekliliği ve imalat kalitesi incelenmiştir. Her iki proje kapsamında toplam 44 kazıkta uygulanan kazık süreklilik deneylerinden elde edilen sinyaller PET programı ile analiz edilmiş ve ?hız-zaman? grafikleri çizilmiştir. Analiz yapılarak kazığın kesiti hakkında büyük bir yaklaşıklık ile bahsedilen kusurları saptamak mümkün olmuştur. Süreklilik deneyi sayesinde kazıkların güvenilirliğinin teknik olarak irdelenmesi, gerekirse kusurlu kazıklarda düzeltme önerilebilmesi ve böylece kazık imalat kalitesinin daha iyi belirlenebilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, applied pile integrity testing in the grip of Merter METRO MAM / M1 Shopping Centre jet grout base system and in the grip of Zincirlikuyu Zorlu Center Project build as shoring system and with ?Pile Echo Tester (P.E.T.)? integrity and production quality of piles has been checked. In two projects 44 units of piles were used, signals get from pile integrity tests has been analyzed with PET program and ?velocity ? time? graphics has been drawn. With these analyses approximate deficiencies of pile cross ?sections has been confirmed. Through integrity testing reliability of the piles in technical, suggestions for correction of faulty piles assured and thereby pile production quality has been defined better.