Enjeksiyonda şekillendirilen termoplastik malzemelerde farklı dolguların birleşme izine etkisinin incelenmesi
The evaluation of different fillings in thermoplastics materials shaping in injection to weld line
- Tez No: 294960
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Plastikler kullanım alanları ve kullanım oranları hızla artmakta olan malzemelerden birisidir. Ortaya çıkan yeni ihtiyaçların uygun maliyetlerle karşılanması ve eldeki kaynakların daha verimli bir şekilde karşılanması amacıyla plastik esaslı kompozit malzeme üretimi günümüz de daha da önem kazanmıştır.Bu çalışmada dolgu maddelerinin polimerler üzerindeki etkilerinin araştırılması amacıyla üç farklı doğal dolgu malzemesinin her biri (Wollostanit, Mika tozu ve Pirinç kabuğu), üç farklı polimer (PA6,YYPE ve ABS) içine %5,%10,%15 oranlarında katılmış, çalışma sonucunda yirmi yedi farklı yeni malzeme oluşturulmuştur.Bu polimer malzemeler üç farklı sıcaklıkta birleşme izli ve birleşme izsiz numune üretimine olanak sağlayan kalıba enjekte edilerek 81tip birleşme izli ve 81 tip birleşme izsiz deney numunesi üretilmiştir. TSE normlarındaki numunelere çekme ve eğme deneyleri uygulanarak, dolgulu polimerlerin mekanik değerleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca numunelerdeki birleşme bölgesindeki mekanik davranışları incelenerek, içyapıları değerlendirilmiştir, değerleri karşılaştırılmıştır. SEM ile iç yapılarına bakılmıştır.Yapılan çalışma sonucunda dolgulu malzemelerde dolgu oranı arttıkça çekme ve eğme değerlerini incelenmiş farklı oranlardaki dolgular kendi aralarında kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The plastic materials are one of the materials of which the areas of application and rates of use have been rapidly increasing. Today, the production of plastic-based composite materials has gained even more important in order to meet the emerging needs cost-effectively and available resources more efficiently.In this study, in order to examine the effects of fillers on polymers, each of three different natural fill material (Wollostanit, Mica powder and Brass Shell), three different polymer (PA6, HDPE and ABS) mixed in rates of 5%, 10%, 15%, as a result of the study twenty-seven different types of granules have been formed.The 81 type weld line and without weldline test samples have been produced by these granules being injected the mold which has enabled the production of the weld line and without weld line samples at three different temperatures. Each type has been created four samples for the reliability of the tests. The mechanical values of filled polymers have been compared by applying tensile and bending tests to the samples which have the norms of TSE. In addition, mechanical behaviors of samples at weld line area have been examined and theirs internal structures have been evaluated and theirs values have been compared. The internal structure of plastics have been observed with sem.As a result, the fill rate of filling materials were examined by increasing the tensile and bending values and fills in different proportions were compared with each other.