Düşük darbe etkili kazık süreklilik deneyi ile kazık kalitesinin belirlenmesi ve Hatay bölgesinde örnek bir uygulama
Determination of pile quality with low-impact pile continuity test and an example application in the Hatay region
- Tez No: 822883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM YALTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, zemin içinde gömülü olan kazıkların kalitesi ve bütünlüğünün belirlenmesinde kullanılan tahribatsız bir deney yöntemi olan sismik süreklilik deneyini irdelemektir. Bu çalışma kapsamında kullanılan deney sonuçları için Hatay ili Türkiye'de jet grout yöntemi ile iyileştirme yapılmış bir alanda; seçimlerinde herhangi bir özellik aranmadan toplamda 50 adet 15 m uzunluğunda 80 cm çapındaki kazık kolonları üzerinde düşük darbeli bütünlük deneyi uygulanmıştır. Her zeminin kendine özgü bir fiziksel yapısı ve heterojen dağılımı olduğundan bazı zemin türlerinde, iyileştirme yapılması uygun görülmektedir. Yapının inşa edileceği alan için hazırlanan zemin etüt sonuçları irdelendikten sonra gerekli duyulması halinde; geoteknik uzmanları tarafından verilen kararlar neticesinde zeminin iyileştirilmesine yönelik rapor hazırlanır ve iyileştirme projesi çizilir. Hazırlanan projeye uygun olarak yapılacak uygulamaların ardından söz konusu bu tez kapsamında da irdeleyeceğimiz kazık bütünlük deneyleri yapılır. Etüt aşamasında verilen karar kadar çizilen projenin uygunluğu ve projenin doğru bir şekilde uygulanması da iyileştirmenin en önemli adımlarından biridir. Uygulamanın doğruluğunun tespiti için düşük dayanımlı darbe testi uygulanır. Deneyin amacı kazığın önemli kusurlar içerip içermediğini gözden geçirmektir. Tez çalışmamızın amacı ise yapılan deney sonuçlarının sağlıklı bir raporlama sürecine aktarılmasının detaylı olarak değerlendirilmesi ve yorumlanmasıdır. Uygulanan kazığın kalitesi ve yapılan deneyin titizliği kadar yorumlama aşaması da önemlidir. Bu çalışmanın; elde edilen verilerin ve farklı formdaki analizlerin değerlendirilmesi konusunda bu alanda rehber niteliğinde bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the seismic continuity test, which is a non-destructive method used to determine the quality and integrity of the piles buried in the ground. For the test results used in this study, a low-impact integrity test was applied on a total of 50 pile columns, 15 m in length and 80 cm in diameter, on a ground improved by the jet groud method in Hatay Turkey. Since each ground has a unique physical structure and heterogeneous distribution, it is considered appropriate to make improvements in some soil types. After examining the results of the survey, the improvement project is drawn after the necessary report is written as a result of the decision made by the geotechnical experts for the improvement of the soil. After the application of the project to the ground, the pile integrity test, which we will examine within the scope of the thesis, is performed. The suitability of the drawn project, as well as the decision made during the study phase, and the correct implementation of the project, are also important steps. A low-strength impact test is applied to determine the accuracy of this application. The purpose of the experiment is to review whether the pile contains significant defects. The aim of the thesis is to explain in detail the transfer of the test results to a healthy reporting process. The interpretation phase is as important as the quality of the pile applied and the rigor of the experiment. This thesis will guide us on how to interpret different forms of analysis by interpreting the experimental results graphs one by one.