Güneş enerjisi ile bal mumu eritme cihazı tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and realization of honey wax melting device with solar energy
  1. Tez No: 294966
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF BAYIR, YRD. DOÇ. DR. FECİR DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Arıcılıkta ana ürün bal olmakla birlikte, balın oluşabilmesi için arıların petek yapmada hammadde olarak kullandığı bal mumu arıcılıktaki en önemli unsurdur. Arılar 1 kg bal mumu yapmak için yaklaşık olarak 22 kg bal tüketmektedirler. Ayrıca bal mumu bal üretiminin dışında sanayideki birçok ürünün de hammaddesidir.Bu çalışmada, balı süzülen peteklerdeki bal mumunu, güneş enerjisinden faydalanarak eriten ve paketler haline getiren bir sistem tasarlanmıştır. Eritme işlemi esnasında, mumun yapısının bozulmaması için ısı kaynağı ile mum direkt temas ettirilmemektedir. Bunun için, dış kazan ile iç kazan arasında ısıtma suyu bulunan mum eritme tankı kullanılmaktadır. Sistem suyun sıcaklığı ile içte bulunan mumun sıcaklığını ayrı ayrı ölçüp, ölçülen değerleri LCD ekrana yansıtmaktadır. İç kapta bulunan mumun sıcaklığı eritme esnasında sabit tutulmaktadır.Bu sistemde, güneş enerjisinden en yüksek seviyede yararlanabilmek için güneş takip sistemi kullanılmaktadır. Hareketli mekanizma üzerinde güneş kollektörü ve güneş paneli bulunmaktadır. Bu mekanizma iki motor sayesinde iki yönlü hareket ettirilmektedir. Sistem hareketi istenildiğinde el ile istenildiğinde otomatik olarak yapılmaktadır. Sistemin gereksinim duyduğu elektrik enerjisini üretmek için güneş panelinden yararlanılmaktadır. Elektrik enerjisini depolamak için sistemde Lityum polimer pil ve şarj ünitesi kullanılmaktadır.Gerçekleştirilen bu sistem sayesinde arıcılar, kovanlarının bulunduğu doğal ortamlarda, bal mumlarını güneş enerjisinden faydalanarak bal mumunun özelliklerini bozmadan standart paketler halinde üretebileceklerdir. Bu sayede hem sanayi kuruluşları gereksinim duydukları kaliteli ham maddeyi temin edecekler, hem de arıcılarımız balın yanında bal mumunu da pazarlayıp maddi gelir elde edeceklerdir. Gerçekleştirdiğimiz sistem üç ana parçaya ayrılabildiği için portatif özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile sistemimiz gezgin arıcılığa tamamen uyumlu bir sistemdir.
Özet (Çeviri)
In beekeeping, besides the main product is honey, wax, which bees use as a raw material in order to produce honeycomb, is the most important element. Bees consume nearly 22 kilos honey so as to produce 1 kg wax. In addition, wax is the raw material for many products in industry outside of the production honey.In this work, a system is designed to melt and to package the filtered honeycomb wax with solar energy. During the melting process, heat source doesn't contact directly with wax in order to do not change their structure. For this, we used water between the external boiler and inner tank to heating wax melting tank. The system measures water heat and wax heat, then display in LCD screen. Wax of temperature is kept constant during melting.In this system, so as to utilize upmost level from solar energy is used solar tracking system. There are solar collector and solar panel on the active mechanism. This mechanism is moved two directions thanks to two motor. Furthermore, movement is done both with hand and automatic. Utilized to produce electrical energy from the solar panel system is needed. Lithium polymer battery used to store electrical energy in the system and charger used.Thanks to this system beekeepers will be able to produce their standard packages wax, carried out in natural environments, by advantage of solar energy without destroying the properties of wax. By this way, both industries get the high class raw material they need, and our beekeepers take revenue, marketing wax in addition to honey. Realized system separated from the three main parts, has a portable property. This feature is fully compatible with the traveler beekeeping.