Uzman sistem denetimli arı kovanı tasarımı
Design of expert system controlled beehive
  1. Tez No: 332043
  2. Yazar: AHMET ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, zayıf ve bakıma muhtaç arı kolonilerinin yaşam ortamlarını iyileştirmek ve koloninin güçlenmesini sağlamak amacıyla uzman sistem denetimli arı kovanı tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu amaçla tasarlanmış arı kovanı; ısıtıcı çerçeve, otomatik şerbetlik sistemi, ağırlık ölçümü sistemi, sıcaklık ve nem ölçümü sistemi ve güneş panellerinden oluşmaktadır. Sıcaklık algılayıcıları ile ölçülen kovan içi sıcaklığı uzman sistemler ile ideal sıcaklık değerlerine göre ayarlanmaktadır. Bu sayede kışın ve ilkbaharda zayıf arı kolonilerinin soğuk nedeniyle ölümlerinin önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Kovan içindeki nem oranı algılanarak kovan üzerine yerleştirilen nem alıcı ile istenilen değere uzman sistemle ayarlanmaktır. Ayrıca yük hücresi ile günlük bal üretimi ve kovan ağırlığı ölçülmektedir. Bu sayede zayıf koloniye gece saatlerinde verilmesi gereken şerbet otomatik olarak verilmektedir. Kovan üzerine yerleştirilmiş olan güneş panelleri ile elektronik sistemin enerjisi sağlanmaktadır. Besleme gerilimi doğru akım (DA) olduğu için arılara herhangi bir zarar vermemektedir.Kovandan ölçülen veriler kablosuz olarak bilgisayara gönderilmekte ve kaydedilmektedir. Uzman sistem yanında PID (Oransal Integral Türev) ve bulanık mantığın (BM) arı kovanlarında kontrol amaçlı kullanılabilirliği test edilmiştir. Uzman sistem denetimli arı kovanı zayıf ve bakıma muhtaç bal arıları için bir arı kuvözü niteliği taşımaktadır. Bu sistemin sayesinde zayıf koloniler yeniden kazanılmaktadır. Gezici arıcılık yapan üreticilerin taşındıkları bölgenin bal verimini ve çevre şartlarını rahatlıkla izleyip arılar için uygun olup olmadığını bu sistemle rahatlıkla öğrenebilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an intelligent-controlled beehive is designed and produced in order to improve the habitats of weak and in need bee colonies and to ensure their empowerment. A designed beehive consists of a heater frame, an automatic sherbet system, a weight measurement system, a temperature and humidity measurement system and solar panels. The temperature inside the hive which is measured by sensors is adjusted to the ideal temperature values by using the intelligent system. Thus, in winter due to the cold deaths of weak bees is prevented. Also, with this heater system, temperature conditions in the hive which are necessary for weak colonies growth, is provided. The system, by sensing humidity level in the hive, sets this humidity level to set point with the dehumidifier which is placed on the hive, at expert system. As intelligent systems, expert system preferred which is one of the artificial intelligence techniques. With expert system, PID (Proportional Integrated Derivated) and fuzzy logic?s control purposes usability is tested. Additionaly, with loadcell, honey production per day and the weight of the hive are measured.In this way, sherbet that must be given to weak colony at night is given automatically in adequate amount only at night. With the solar panels which are placed on the hive, energy of electronic system is ensured. Supply voltage is DC (Direct current) so that this voltage does not cause any harm on bees. The data measured in the hive is sent to computer wirelessly and saved. Expert system controlled beehive, in a manner is carrying characteristics of bee incubator for honey bees which are in need. Thanks to this system, weak colonies are re-gained. Also, with this system, producers are engaged in the mobile beekeeping, can learn whether the region that they move there is appropriate for bees by easily monitoring honey yield and environmental conditions of that region.