Bazı metal (II) sulfat katalizörleri kullanılarak sekonder alkollerden su çekilmesi reaksiyonlarının incelenmesi
- Tez No: 29497
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ OYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada, heterojen katalizörler olarak, NİSO4, C11SO4 ve C0SO4.H2O kullanılarak sekonder alkollerin dehidrasyon (su çekilmesi) reaksiyonları incelendi. Alkoller ve katalizörler, atmosferik basınç altında o 165-200 C'de 2-18 saat ısıtıldı. Elde edilen ürünler, reaksiyon esnasında volümetrik bir kap içinde toplandı ve extraksiyon metodu ile ayrıldı. Ürünler I.R., N.M.R. spektrumları ile belirlendi ve literatür değerleri ile karşılaştırıldı. Sekonder alkoller, dehidrasyon reaksiyonu için metal (H) sülfat katalizörü ile reaksiyona sokuldu ve yaklaşık olarak % 45 verimle alken elde edildi. Ayrıca, reaksiyon esnasında yan ürün olarak az miktarda keton elde edildi. Kullanılan katalizörlerin yüzeyi elektron mikroskobu ile kontrol 2 1 edildi ve yüzey alanları gaz adsorpsiyon metodu ile m g şeklinde hesaplandı. Katalizörlerle sekonder alkollerin dehidrasyonunda, katalizörler arasında etkinlik sırası, yüzey alanlarına bağlı olarak CuS04> CoS04.H20> NİSO4 şeklinde gösterilebilir. Bu çalışmanın ve önceki araştırmaların bir sonucu olarak ısı prosedür (işlem) çalışma şartlarının kolaylığı ve ürün verimi bakımından, metal (H) sülfat katalizörlerinin dehidrasyon reaksiyonları için uygun olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, dehydration reactions of secondary alcohols were investigated by using NİSO4, CuS04 and C0SO4.H2O as heterogenous o catalysts. Alcohols and catalysts were heated for 2-18 hours at 165-200 C under atmospheric pressure. Obtained products were collected in a volumetric flask during reaction and separated by extraction method. The products were identified by IR, NMR spectrums and compared with literature values. Secondary alcohols were reacted metal (II) sulfate catalyst for dehydration reaction and approximately 45 % yield alkene were obtained. In addition, of during the reaction a small amount of ketone was produced as by product The surface of used catalysts were examinated by electron microscope and surface areas were calculated by gas adsorption method as a m g. In the dehydration reaction of secondary alcohols by catalysts gives a efficiency series among the catalysts which written as : G1SO4 >CoS04. H2ONİSO 4. As a result of this work and the previously studies from the point of these which are heat, procedure, easy of the work conditions and the product efficiency metal (II) sulfate catalyst suitable for dehydration reactions can be said.