Çelik sacların hidrolik akışkanla şekilllendirilmesinin teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Theorytical and experimental investigation of formability of steel sheets by hydroforming
  1. Tez No: 294970
  2. Yazar: BARIŞ EVLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KADI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, St22 türü soğuk haddelemeye uygun çelik sacın hidro şekillendirilebilirliği incelenmiştir. Sac malzemeden hadde yönüne dik, hadde yönüne 45 derece ve hadde yönüne paralel olmak üzere üç farklı yönde çekme numunesi hazırlanmış ve tek eksenli çekme testine tabi tutulmuştur. Çekme testi sonuçlarına göre malzemenin anizotropi katsayısı hesaplanmış ve malzemenin mekanik değerleri elde edilmiştir. Dairesel gridleme işlemine tabi tutulan sac malzeme, farklı basınç parametreleri kullanılarak hidro şekillendirme işlemine tabi tutulmuştur. Şekillendirme işlemi neticesinde elde edilen numunelerin şişme yükseklikleri ve et kalınlığı dağılımı ölçülmüş, şekillendirme sınır diyagramı (FLD) oluşturulmuştur. Çekme testinden elde edilen mekanik değerler ve deney parametreleri kullanılarak Ansys/Ls-Dyna programında sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonlu elemanlar analizleri ve deneysel sonuçlar karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hydro formability of cold rolled St22 steel sheets are investigated. Three different directional tensile test speciments (0o, 45o and 90o to rolling direction) are provided and tensile tests are examined. Anisotropy of material is calculated by using tensile test results. Sheet material is formed by hydroforming method with using different pressure parameters. Hydroformed speciments bulging heights and thickness distribution are measured by researcher. Also finite elements analysis are done by using tensile test results and experimental parameters in Ansys/Ls-Dyna programme. Results are evaluated by comparing to finite element analyse and experimental results.