Ahşap (kargir) yapılarda alternatif yangın güvenliği tesisatı tasarımı ve proje uygulaması
Alternative fire security design and project implementatien at wooden (masonry) structutes
- Tez No: 294971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAYİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tarihi süreç içinde gerek dünyada gerekse ülkemizde bulunan pek çok doğal, kültürel ve mimari değer, büyük yangınlar sonucunda kaybedilmiştir. Özellikle ahşap yapılar için risk oluşturan yangın, Anadolu'daki tarihi yerleşim bölgelerini de tehdit etmektedir. Yangın riskini tamamen ortadan kaldırmak imkânsız da olsa, ortaya çıkabilecek yangının kontrol altına alınmasıyla doğabilecek kayıpları en aza indirmek mümkündür. Bu çalışmada;“BYKHY”(Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik) ve standartlar kapsamında, yangın, yangın söndürme kavramları ve ahşap (kargir) binaların yangından korunmaları için mevcut söndürme ajanları, avantaj ve dezavantajları ile kıyaslanarak incelenmiştir. Tarihi ahşap yapıya (Antepler Konağı'na) en uygun düşecek ve çatılarda oluşan yangın tehlikelerinin de sona erdirilmesi için yanmayı geciktirecek, yangın esnasında kolay müdahale imkânı sunacak alternatif“FM 200”gazlı yangın söndürme tesisatı tasarlanmış ve tasarımın uygulanabilirliği bir proje ile sistemleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In historical duration both in the world and in our country great deal of natural, cultural and architectural values have been lost by reason of fire. Fire which has risk for especially wooden structures threatens to residential areas in Anatolia. Although to remove risk of fire is impossible, by getting under control a possible fire, it is possible to minimize the damages that steams from fire. In this study, the scope of“BYKHY”(regulations about fire protection of buildings) and standards, fire, fire extinguishing concepts and existing fire extinguishing agents to be protected wooden buildings has been analyzed by comparing with advantages and disadvantages. Fire-extinguishing installation which will provide easy intervention opportunity with alternative“FM 200”gas during fire, be most suitable to historical buildings (Anteps Mansion) and retard combustion to finish fire hazards which occurs on roofs too has been designed and the applicability of the design has been systematized with a project.