Toros sedirinin fidanlıkta yetiştirilmesinde seyreltme ve kök kesimi işlemlerinin etkisi
Effects of seedling density and root undercutting on some morphological characters of lebanon cedar seedlings
- Tez No: 294988
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN TİLKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Fidan sıklığı ve kök kesim zamanının 1+0 yaşındaki çıplak köklü Toros sediri fidanlarının bazı morfolojik özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacı ile yapılan bu çalışmada; fidan sıklığı ve kök kesim zamanının bazı morfolojik fidan özelliklerini etkilediği belirlenmiştir. Beş farklı fidan sıklığı (kontrol, 70, 112, 168 ve 217 fidan/m2), fidan kök boğazı çapı (mm), katlılık, gövde kuru ağırlığı (gr) ve kök kuru ağırlığı (gr) üzerinde etkili olmuş ve en yüksek fidan kuru ağırlığı, fidan çapı, gövde taze ve kuru ağırlığı, kök taze ve kuru ağırlığı, ekim parsellerinde 70, 112 ve 168 fidan/m2 bulunması durumunda elde edilmiştir.Kök kesimi zamanı fidan morfolojik özellikleri üzerinde etkili olmuş ve kök kesimi işlemi sonucu fidan boyu, fidan kök boğazı çapı, fidan taze ağırlığı, gövde kuru ağırlığı, kök kuru ağırlığı, katlılık ve gürbüzlük indisi değişmiştir. Ağustos ayında yapılan kök kesimi sonucunda fidan boyu, gövde taze ağırlığı, gövde kuru ağırlığı, fidan kuru ağırlığı, kök taze ağırlığı ve kök kuru ağırlıkları en yüksek olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of seedling density and root undercutting on some morphological character of Lebanon cedar seedlings. It was determined that both seedling density and root undercutting time effected seedling morphological characteristics.Five different seedling density treatments (control, 70, 112, 168 and 217 seedlings/m2) affected seedling diameter (mm), stem dry weight (gr), shoot and root dry weight (gr). The best seedling fresh weight, seedling diameter, and stem and dry weight were achieved at 70, 112 and 168 seedlings/m2 in nursery.Root undercutting affected some seedling morphological characteristics (seedling height, stem weight, root weight, seedling dry weight). Root undercutting in August resulted in the highest morphological characteristics such as seedling height, seedling dry weight, stem dry weight, root dry weight.