Uzaktan algılama yöntemiyle karbon depolama miktarının belirlenmesi (Artvin örneği)
Estimation of carbon stock using remote sensing: A case study in Artvin
- Tez No: 295001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Artvin Merkez Orman İşletme Müdürlüğü, Artvin Merkez Orman İşletme Şefliği meşcerelerinin karbon depolama miktarı uzaktan algılama yöntemleriyle belirlenmiştir. Bu amaç için araştırma alanı sınırları içerisinde ki meşcerelerden alınan örnek alanlarda yapılan ölçümlerden yararlanılarak ağaç türlerine göre karbon depolama kapasiteleri hesaplanmıştır.Karbon depolama kapasitesinin hesaplanmasında Türkiye ormanları için Asan (1995) tarafından belirlenen BEF1 katsayısı kullanılmıştır. Hesaplanan karbon depolama kapasitelerinden yararlanılarak 4 adet karbon sınıfı oluşturulmuştur. Bu karbon sınıflarına göre araştırma alanına ait Landsat ETM + uydu görüntüsü üzerinde kontrollü sınıflandırma yapılmıştır.Kontrollü sınıflandırma yapılırken En Büyük Olasılık (Maximum Likelihood) algoritması kullanılmıştır. Kontrollü sınıflandırma yapılmış görüntülerin Erdas Imagine 9.1 programı yardımıyla doğruluk analizleri yapılmış ve sınıflandırma başarıları bulunmuştur. Yapılan kontrol sonucunda genel sınıflandırma doğruluk oranı % 79.17, Kappa İstatistiği doğruluk oranı ise 0,7201 bulunmuş ve karbon depolama kapasitesinin uzaktan algılama yöntemi kullanılarak uydu görüntüsü üzerinden belirlenebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we estimated carbon (C) stock using remote sensing in stands of Research area. Calculation of carbon stock in field were conducted 193 sample plots in various stand types. Equations developed for eastern Spruce (Picea orientalis L.) and Scots pine were used to predict carbon storage of whole trees. For other species biomass equations and Biomass Expanded Factor (BEF1) were used in calculation of carbon storage. The remote sensing data used to estimated carbon stock of stands in research area is Landsat 7 ETM+ bands 4-3-2 with spatial resolution of 30x30 m. The acquisition date of image was june 2000. Then, supervised classification was conducted on Landsat 7 ETM+ image using data obtained from sample plots. When restricted classification was carried, maximum likelihood was used. In consequence of inspections, accuracy rate of general classification and Kappa statistic were 79.17% and R2=0.7201 respectively and concluded the Carbon Storage Capacity could be determined using Remote Sensing Methods.