Karadeniz kalkanı (Psetta maxima Linnaeus, 1758) yemlerinde balık unu yerine mısır gluteni ve soya unu kullanımının büyüme performansı ve et kalitesi üzerine etkisi
Effect on growth performance and flesh quality of the use of corn gluten and soybean meal instead of fish meal in diets of Black Sea turbot (Psetta maxima Linnaeus, 1758)
- Tez No: 295002
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NADİR BAŞÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, diploid ve triploid Karadeniz kalkanında (Psetta maxima) mısır gluteni ve soya unu kullanımının büyüme performansı ve et kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nde yapılmıştır.Birinci çalışmada, ortalama 71 g'lık balıklar üzerinde balık unu proteininin %30'u oranında soya unu ve mısır gluteninin ayrı ayrı (%30 soya unu; %30 mısır gluteni unu) ve karışık kullanımı (%15 soya unu ve %15 mısır gluteni unu; %10 mısır gluteni unu ve %20 soya unu; %20 mısır gluteni unu ve %10 soya unu) denenmiştir. İkinci çalışmada ise ortalama 186 g'lık diploid ve triploid balıklar üzerinde balık unu proteininin %30'u (%10 mısır gluteni unu ve %20 soya unu) ve %40'ı (%20 mısır gluteni unu ve %20 soya unu) oranında soya unu ve mısır gluteni ununun karışık kullanımı denenmiştir.Sonuç olarak, 90 gün süren birinci çalışmada balık unu proteininin %30'u oranında soya unu ve mısır gluteni ununun karışık kullanımının ayrı ayrı kullanıma göre daha iyi büyüme sağladığı ve et kalitesinde önemli bir değişikliğe yol açmadığı belirlenmiştir. 84 gün süren ikinci çalışmada ise balık unu proteininin %30 ve %40'ı oranında soya unu ve mısır gluteni ununun karışık kullanımının diploid ve triploid Karadeniz kalkanının büyüme performansı ve et kalitesi üzerinde önemli bir değişikliğe yol açmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of soybean meal and corn gluten meal on growth performance and flesh quality of diploid and triploid Black Sea turbot (Psetta maxima) in Central Fisheries Research Institute.In first study, 30% of fish meal protein replaced with soybean meal and corn gluten meal as seperately (30% soybean meal; 30% corn gluten meal) and mixed (15% corn gluten meal and 15% soybean meal; 10% corn gluten meal and 20% soybean meal; 20% corn gluten meal and 10% soybean meal) were tested on 71 g fish. In second study also 30% (10% corn gluten meal and 20% soybean meal) and 40% (20% corn gluten meal and 20% soybean meal) of fish meal protein replaced with soybean meal and corn gluten meal mixture were tested on 186 g diploid and triploid fish.As a result, in the first study which lasted 90 days, soybean meal and corn gluten meal mixture provided better growth than each one of them tested seperately and flesh quality did not show any difference. In the second study which was lasted 84 days, 30% and 40% of fish meal protein replaced with soybean meal and corn gluten meal mixture did not affect growth performance and flesh quality of diploid and triploid Black Sea turbot, compare to control group.