Diploid (2n) ve triploid (3n) Karadeniz kalkan balıklarında (Psetta maxima Linnaeus, 1758) erken dönem yetiştiricilik performanslarının karşılaştırılması: Yaşam oranı, anormallik, büyüme
Comparative early stage aquaculture performance of diploid (2n) and triploid (3n) Black Sea turbot (Psetta maxima Linnaeus, 1758): Survival rate, abnormality and growth
- Tez No: 295003
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ALTINOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Biyoteknoloji, Fisheries Technology, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, triploidinin yumurta, larva ve yavruların yaşama oranına, larva ve yavruların büyümesine, balıkların farklı sıcaklıklarda (10ºC, 14ºC, 18ºC ve 22ºC) yem kullanımı ile büyüme performanslarına ve erken dönem meristik değerler ile anormallikleri üzerine olan etkileri incelenmiştir.Triploid (T) ile kontrol (D) arasında döllenme oranları ve çıkış oranları bakımından görülen fark önemli değildir. Larvaların yaşama oranları ve ağırlıkları üzerinde ploidinin önemli bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of triplody on survival rate of egg, larva and juvenile and growth of larva and juvenile, growth and feed utilization of turbot under the different temperetures (10, 14, 18 and 22°C) and larval abnormalities were investigated.Fertilization rate and hatching rate for diploid (D) and triploid (T) groups were similar.