Nanede (mentha longifolia L. ) in vitro kolhisin uygulaması ile poliploid bitki elde edilmesi
Obtaining poliploid mint (mentha longifolia L. ) plants by in vitro cochicine treatments
- Tez No: 104521
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ELLİALTIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi NANEDE ( Mentha longifolia L. In vıtro KOLHİSİN UYGULAMASI İLE POLİPLOİD BİTKİ ELDE EDİLMESİ Şenay TEPE Ankara Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Şebnem ELLİALTIOĞLU Poliploid bitkilerin diploidlere göre daha geniş yaprak alanına sahip oldukları ve daha yüksek aromatik madde içerdikleri bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, in vitro kolhisin uygulamaları ile poliploid nane bitkilerinin elde edilmesidir. Mentha longifolia L.'a ait aseptik olarak aktif büyüme dönemindeki bitkilerden tek boğum eksplantlan alınmış ve MS mineral tuzlan ile vitaminlerini içeren, 30 g/l sakkaroz, 6 g/l agar ve 1.0 mg/1 BA ilave edilen besin ortamlarına dikilmiştir. Bir ay sonra, yeni oluşan sürgünler sürgün ucu ve tek boğum eksplantlannın hazırlanmasında kullanılmıştır. Bu eksplantlar 100 veya 150 mg/1 kolhisin ilave edilmiş geliştirme ortamlarına dikilmiştir. Sürgün ucu ve tek boğum eksplantlan bu ortamlarda 5, 7 veya 10 gün süre ile tutulmuşlar, ardından standart çoğaltma ortamına geri aktarılmışlardır. İki ay soma köklenmiş sürgünler seraya dış koşullara aüştınlmak üzere aktarılmışlardır. Yaprak morfolojisi ve kromozom sayımlan yapılarak değerlendirilmiştir. Bitkilerin kök uçlarında yapılan kromozom sayımlan, bitkilerin değişik ploidi seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir.Kolhisin uygulamalarından sonra, diploid (2n=24) triploid (2n=36), tetraploid (2n-48), pentaploid (2n=60) ve heksaploid (2n=72) bitkiler elde edümiştir.Bunun dışında aynı bitkinin kök uçlannda triploid, tetraploid ve heksaploid hücreler de belirlenmiş ve bu yapıya sahip bitkiler miksoploid olarak nitelendirilmiştir. Sonuç olarak, nanede poliploid bitki elde etmek için tek bir uygun yöntem önermekten ziyade uygulanabilir öneriler verilmesi daha yararlı görülmüştür. 100 mg/1 kolhisin uygulama dozu, sürgün ucu ve tek boğum eksplantının her ikisi, 5 veya 7 günlük uygulama süresi nanenin in vitrokoşullarda poliploid oluşturması için kullanılabilecek seçenekler olarak belirlenmiştir. 2001, 69 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Nane {Mentha longifolia L.), Poliploidi, Kolitisin, In vıtro
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis OBTAINING POLIPLOID MINT {Mentha longifolia L.) PLANTS BY IN VITRO COLCHICINE TREATMENTS Şenay TEPE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof. Dr. Şebnem ELLİALTIOGLU Poliploid plants have a larger leaf area and higher aromatic compounds than diploids. The aim of study was to obtain poliploid peppermint plants with in vitro colchisine treatment. Single node explants of Mentha longifolia were aseptically removed from actively graving plants and transferred into an in vitro proliferation medium that contained MS salts and vitamines, 30g/l sucrose, 6 g/1 agar and 1.0 mg/1 BA. The newly formed shoots were used for preparing shoot tips and single node explants.They were placed in a proliferation medium containing 100 or 150 mg/1 colchicine. The shoot tips or single node explants were incubated in this nodia for 5, 7 or 10 days and then placed back in the standard proliferation medium. After two months, the rootlings were transferred to the greenhouse for acclimatization. The leaf morphology and chromosomes number were examined. Evaluations were made of the different ploidy levels at the root tips of the different ploidy levels at the root tips of the plants which were determined as a result of the chromosome count me. After the colchisine applications, besides the plants which remained as diploid (2n=24), there were plants determined to be triploid (2n=36), tetraploid (2n=48), pentaploid (2n=60) and hexaploid (2n=72).There were both triploid, tetraploid and hexaploid cells on the root tips of some plants, consequently it was determined that the structures of those plants were mixoploid. In conclusion, rather than finding a single treatment method to be superior to others, when it is aimed to obtain poliploid plants in peppermints under in vitro conditions, it was found that treatment dosage of 100mg/l colchisine was appropriate; both the shoot tip and single node explants 111which were prepared from sterile plants developed in culture conditions could be used for this purpose and it in possible to say that an average period of 5 or 7 days can be selected as the period of treatment. 2001, 69 pages Key Words : Mint (Mentha longifolia L.), Poliploid, Colchicine, In vitro IV