Farklı lignoselülozik ve termoplastik maddelerle üretilen odun-plastik kompozitlerin özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the properties of wood-plastic composites produced from several lignocellulosic filler and thermoplastic polymers
  1. Tez No: 295012
  2. Yazar: AYFER DÖNMEZ ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Forestry and Forest Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu çalışmada, lignoselülozik madde olarak çay fabrikası atığı ve orta yoğunluklu liflevhaların (MDF) zımparalanması sonucu oluşan zımpara tozu ve termoplastik polimer olarak da yüksek yoğunluklu polietilen (YYPE) ve polipropilen (PP) kullanılarak ekstrüzyon yöntemiyle üretilen odun plastik kompozitlerinin performans özellikleri belirlenmiştir. Odun plastik kompozitlerin (OPK) performanslarını iyileştirmek için birleştirici (coupling agent) ve yangın geciktiriciler kullanılmış ve levha özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Üretilen levhaların performansları fiziksel, mekanik, ısıl, yanma, biyolojik ve morfolojik özellikleri belirlenerek değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında; çay fabrikası atığı ve MDF zımpara tozunun, YYPE ve PP termoplastik polimerleri için uygun potansiyel dolgu maddeleri olduğu belirlenmiştir. Birleştirici kullanımı, lignoselülozik dolgu maddesi ile termoplastik arasındaki bağlanmayı güçlendirmiş ve en uygun kullanım oranının %3 olduğu belirlenmiştir. Yangın geciktirici kullanımı ile de odun plastik kompozitlerinin yanmayı geciktirici özelliğe sahip hale getirildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance analysis of wood plastic composites (WPC) produced with the extrusion method was accomplished by using both tea mill waste and sand dust of medium-density fiberboard (MDF) as lignocellulosic materials and high density polyethylene (HDPE) and polypropylene (PP) as thermoplastic polymer. Coupling agents and fire retardants (FR) were used to improve the performances of wood plastic composites (WPC), and their effects on WPC properties were evaluated. The performances of produced WPCs were evaluated in aspect of physical, mechanical, thermal, flammability, biological and morphological properties. In the light of obtained results, it was determined that tea mill waste and MDF sand dust were proper potential filler materials for HDPE and PP thermoplastic polymers. The usage of coupling agent improved interfacial adhesion between lignocellulosic filler and thermoplastic polymer, and the optimum ratio was determined as 3%. It was specified that use of fire retardants (FR) improved the flammability of WPC.