Genelleştirilmiş türevli gamma halkaları
Gamma rings with generalized derivations
- Tez No: 295020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu tanıtılmış ve bu konu ile ilgili çalışmalar hakkında kısa bilgi verilmiştir.İkinci bölümde, bu tezi anlamada kolaylık sağlayacak genel bilgiler verilmiştir. Ayrıca bu bölümde gamma halkalarında türev çeşitleri ve bu konudaki çalışmaların kısa bir özeti verilmiştir.Üçüncü bölümde ise asal gamma halkalarında teta-türev ve teta-phi-türev çalışılarak gamma halkasının yapısı hakkında bazı sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapter. The first chapter of the thesis are introduced and given brief information about the studies on this subject.In the second part of this thesis could assist in understanding the information given. Also in this section, gamma rings types of derivative are given a brief summary of studies on this issue until today.In the third chapter by working in prime gamma rings teta-derivation and teta-phi-derivation, some results about the structure of gamma ring are given.