Neutrixler ve gama fonksiyonu
Neutrices and the gamma function
- Tez No: 299517
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZÇAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde neutrix kalkülüs kullanılarak Gama, tam olmayan Gama fonksiyonlarının ve türevlerinin daha geniş bir küme üzerinde nasıl tanımlanabileceği verilmiştir. Ayrıca, neutrix ve neutrix limit kavramları yardımıyla yerel toplanabilir ?(?,x?) fonksiyonu ve türevi, negatif tamsayı değerleri için tanımlanmıştır.Tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, genelleştirilmiş fonksiyonların tanımı, bazı temel özellikleri, Hadamard sonlu toplamın tanımı, neutrix ve neutrix limit kavramları örnekleri ile birlikte verilmiş ve neutrix limitin genelleştirilmiş fonksiyonlara olan bazı uygulamalarından bahsedilmiştir.İkinci bölümde, ?(x) Gama foksiyonunun ve türevinin tanımı bütün x gerçel değerleri için Hadamard sonlu toplam metodu kullanılarak verilmiş, ayrıca tam olmayan ?(?,x) fonksiyonunun ve türevinin tanımları ve bazı özellikleri verilmiştir.Son bölümde ise, ikinci bölümde Hadamard sonlu toplamı ile elde edilen sonuçlar, neutrix ve neutrix limit kullanılarak tekrar verilmiş, ayrıca tam olmayan ?(?,x) fonksiyonunun ve türevinin negatif tamsayılarda tanımı yapılmış ve ?(?,x?) fonksiyonunun ve türevinin genelleştirilmiş fonksiyon anlamında tanımı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis using the neutrix calculus, Gamma function ?(x), incomplete Gamma function ?(?,x) and their derivatives are defined for a larger set. Further, by using neutrix and neutrix limit, the locally summable function ?(?,x?) and its derivatives are defined for negative integers.The thesis consists of three chapters.In the first chapter, the definitions of generalized function, some properties, the definition of Hadamard finite sum and the concept of neutrix and neutrix limit with examples and some applications of the neutrix limit to generalized functions are given.In the second chapter, as an application of Hadamard finite sum, we define the Gamma function ?(x) and its derivatives for all x. Moreover the incomplete Gamma function ?(?,x) with some properties are given at the end of this chapter.In the last chapter, using neutrix and neutrix concepts we again give all the definitions given in the second chapter by using Hadamard finite sum. The locally summable function ?(?,x?) and its derivatives are given as a distribution. Finally, we define the incomplete Gamma function ?(?,x) for negative integers.