Küçük ölçekli kojenerasyon sistemlerinin verimliliğinin incelenmesi
An investigation for efficiency of a small scale cogeneration system
- Tez No: 295067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF EMRE ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Teknik Eğitim, Energy, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde konutların elektrik ihtiyacı ve ısıtma ihtiyacı farklı yerlerden temin edilmektedir. Bu şekilde elektrik ve ısıtma ihtiyacı için klasik enerji santrallerinde fosil esaslı yakıt enerjisinin üçte biri elektrik enerjisine dönüştürülebilir, üçte ikisi ise soğutma suyu olarak çevreye atılır. Ayrıca bu sistemlerde kullanılan kömür, petrol türevi yakıtlar doğalgaz ve biyokütle yakıtlar gibi enerji kaynaklarının gün geçtikçe azalması ve CO2, CH4, N2O, NOX, CO gibi çevreye bırakılan zararlı gazların artması göz önünde bulundurulması ve enerjinin verimliğinin artırılması, kayıpların en az düzeyde tutulması daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Kojenerasyon (Bileşik ısı-güç üretimi) sistemleri kullanılabilir ısı ve elektrik enerjisinin birlikte eş zamanlı olarak üretimi şeklinde tanımlanmaktadır. Bileşik elektrik ve ısı üretim sistemlerinin en büyük özelliği, tesisin, ısı ve elektrik tüketim merkezlerine yakın kurulması dolayısıyla, enerji nakil hatlarına ihtiyaç göstermediği için hat kayıplarını ortadan kaldırmasıdır. Türkiye'de kayıp/kaçak oranının çok yüksek seviyelerde olması, bu oranı sıfıra indiren kojenerasyon teknolojilerinin önemini daha da artırmaktadır. Bu sistemle yakıt enerjisi daha etkin kullanılmış olur, giderek tükenen fosil yakıtlardan tasarruf edilmiş olur ve küresel ısınma kaygısını, atmosfere daha az karbondioksit atarak azaltılmış olur. Bu sistemle elektrik enerjisi üretimi sırasında egzoz gazları ile atılan ısı enerjisinin, geri kazanılması ve elektrik enerjisinin iletimindeki kayıpları ortadan kaldırılarak, sistem veriminin %90-92' lere kadar çıkarıldığı görülmüştür. Kurulan sistemin konutlarda kullanılabilirliğinin ve verim analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, electricity and heating demand of residences are provided from differant places. In this way, for electricity and heating demand in conventional power plants, thirty three percent of fosil fuel based energy could be converted to electircal energya and sixty six percent of energy rejected to the environment as cooling water. In addition, fuels used in these systems like coal, petrol and derivetives, natural gas and biomass as energy resources decreased day by day and consideration of CO2, CH4, N2O, NOX, CO emissions and inresing energy efficiency being more important recently. Cogeneretion (combined heat-power generation) systems defined as production of electricity and heat energy synchronously. The top property of combinedelectricity and heat systems, because of the close settlement of the plant to heat and electricity consumption centers, it doesn?t need energy transportation lines and line losses are disappearanced. Because of in Turkey loss/leaked ratio is almost 20% at high level value, cogeneration Technologies becomes more important which decreased this ratio to zero levels. In these systems fuel energy is used more effficient, it is saved from fossil fuels which are gradually decreasing and fear of global warming is decreased by rejected less carbondioxide. With this system, the exhaust gases during the production of electrical energy being taken on the heat energy, recycling and elimination of losses in the transmission of electrical energy, the system efficiency of %90-92 to was removed. Housing availability and yield analysis of the system was established.