Zeolitler üzerine adsorbe edilen bazı polimerlerin ve 1(2H)-fitalazinon metal bileşiklerinin kırmızıaltı ve mikro-raman spektroskopileri ile incelenmesi
The infrared and micro-raman spectroscopic studies of some polymers adsorbed on zeolites and 1(2H)-phthalazinone metal complexes
  1. Tez No: 295066
  2. Yazar: NURİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA BAHÇELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, CaA (5A), NaX (13X), NaY ve ZSM-5 sentetik zeolitler üzerine adsorbe edilen üç farklı polimer, Fourier Dönüşümlü Kırmızıaltı (FT-IR) ve mikro-Raman (?-Ra) spektroskopileri ile incelenmiştir. Zeolitler üzerine adsorbe edilen Poli (allilamin)'in (C3H7N), Polietilen glikol (monometil eter)'in (CH3(OCH2CH2)nOH) ve Polietilen glikol (dimetil eter)'in (CH3O(CH2CH2O)nCH3) titreşim spektrumlarından elde edilen sonuçlar adsorblanma kaynağının zeolit yüzeyinde bulunan asidik olamayan (SiOH) silanol hidroksil grupları olduğunu göstermektedir. Örneğin, Poli (allilamin)'in amin grubu ile Polietilen glikol (monometil eter)'in ve Polietilen glikol (dimetil eter)'in yapısında bulunan metilen grupları ve oksijen atomları ile zeolitlerin silanol hikroksil grupları etkileşmektedirler.Ayrıca, 1(2H)-Fitalazinonun (C8H6N2O) kobalt, bakır ve mangan halid bileşikleri, yani, [M(1(2H)-Fitalazinon)2Cl2] (M = Co ve Cu) ve Mn(1(2H)-Fitalazinon)Cl2 biçimindeki bileşikler oluşturulmuştur. Elde edilen bileşiklerin FT-IR ve ?-Raman deneysel spektrum sonuçları, metal atomları ile 1(2H)-Fitalazinonun halka dışındaki O atomları üzerinden koordinasyonlarını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, three different polymers adsorbed on the synthetic CaA (5A), NaX (13X), NaY and ZSM-5 zeolites were investigated by using Fourier Transformed Infrared (FT-IR) and micro-Raman (?-Ra) spectroscopies. The results obtained from the vibrational spectra of the Poly (allylamine) (C3H7N), Polyethylene glycol (monomethyl ether) (CH3(OCH2CH2)nOH) and Polyethylene glycol (dimethyl ether) (CH3O(CH2CH2O)nCH3) show that the source of the adsorption is the non-acidic (SiOH) silanol hydroxyl groups on the zeolite surfaces. For instance, the amine group of Poly (allylamine) and the methylene groups and oxygen atoms which exist in the structure of Polyethylene glycol (monomethyl ether) and Polyethylene glycol (dimethyl ether) interact with the silanol hydroxyl groups of zeolites.Furthermore, the cobalt, copper and manganese halide complexes of 1(2H)-Phtalazinone (C8H6N2O), that is, in the form of [M(1(2H)-Phtalazinone)2Cl2] (M = Co and Cu) ve Mn(1(2H)-Phtalazinone)Cl2 were formed. The results of experimental FT-IR and ?-Raman spectra of the obtained complexes indicate the coordination through the O atoms of out of 1(2H)-Phtalazinone ring with metal atoms.