Çayırhan termik santralinin enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of Çayirhan thermal power plant
  1. Tez No: 295071
  2. Yazar: ÇAĞLAR GEREDELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BOLATTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de faaliyette olan bir termik santralin 2. ünitesine enerji, ekserji ve termoekonomik analiz yapılmıştır. Termik santralin ünitesinde belirlenen 46 düğüm noktasının termodinamik özellikleri EES programı ile belirlenmiş, bu belirlemelere göre her bir düğümün enerji ve ekserji değerleri hesaplanmıştır. Sistemi oluşturan her ekipmanın faydalı güç, tersinir güç ve tersinmezlik miktarları tespit edilmiş, sistemin genel verimleri hesaplanmış ve yok olan ekserji oranı belirlenerek eksergoekonomik faktörler çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, energy, exergy and thermoeconomic analysis were perfomed in 2nd unit of a thermoelectric power plant which is stil active in Turkey. Thermodynamic features of 46 nodes that selected in the thermoelectric power plant unit were estimated by EES programme. According to these determinations, energy and exergy of each node were measured. The levels of beneficail power, reversible power and irreversible power of each equipment of the system were detected, general efficiency of the system was measured, and exergoeconomic factors were found out by determining the disappearing exergy ratios.