Arıtma çamuru uygulamalarında ağır metal akümülatörü olarak kanolanın (Brassica napus L.) etkinliği
The efficiency of canola (Brassica napus L.) as an accumulator of heavy metals in sewage sludge applications
  1. Tez No: 295070
  2. Yazar: SENA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALİ IŞILDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, toprakta arıtma çamuru kullanımının neden olduğu ağır metal artışlarının, kanola (Brassica napus L.) bitkisi ekstraksiyonu aracılığı ile giderilme düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede, Isparta Atıksu Arıtım Tesisi'nden sağlanan iki farklı döneme özgü arıtma çamurları 0, 1.5, 3.0, 4.5 ve 6 ton da-1 düzeylerinde Süleyman Demirel Üniversitesi Tarımsal Araştırma Merkezi arazisinden alınan toprağa uygulanarak yazlık Licolly çeşidi kanola (Brassica napus L.) bitkisi yetiştirilmiştir. 47 günlük bir gelişme dönemi sonunda hasat edilen bitki örneklerinde toplam Cu, Zn, Pb, Cd, Cr, Ni ve Hg konsantrasyonları belirlenmiştir.Arıtma çamurlarının artan dozlarda uygulanmasıyla, bitkilerce biriktirilen ortalama Cu, Zn, Cd, Cr ve Ni miktarlarındaki artış istatistik olarak önemli bulunmuştur. Krom için materyaller arasında farklılık söz konusudur. Arıtma çamuru uygulamalarında, artan dozla birlikte deneme toprağına ilave edilen ağır metal miktarlarının (AÇU), bitki tarafından fazladan uzaklaştırılan ortalama ağır metal miktarlarına (BTA) oran değerleri (AÇU/BTA); Cu, Zn ve Ni için yapılan değerlendirmede doz artışına bağlı olarak Cu ve Zn'da azalırken Ni'de artmıştır. Diğer bir deyimle bitkinin, Cu ve Zn'yu ekstraksiyon artış oranı arıtma çamuru uygulama dozu artış oranından daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the efficiency of eliminating heavy metal accumulations due to the use of sewage sludge in soil by means of canola (Brassica napus L.) plant extract. In the study, sewage sludges (0, 1.5, 3.0, 4.5, and 6 tons da-1) from two different periods provided by Isparta Waste Water Refinery Plant were applied to the soil obtained from agricultural research farm at Suleyman Demirel University and Licolly canola cultivar, a summer cultivar was grown. After a 47-days of developmental period, plants were harvested and their total Cu, Zn, Pb, Cd, Cr, Ni and Hg concentrations were determined.With application of sewage sludge in increasing doses, the increases in the average amount of Cu, Zn, Cd, Cr and Ni accumulated by the plants were statistically significant. For Cr, there were differences among materials. In the application of sewage sludge, with increasing doses, the ratios of the heavy metal amount (AÇU) added to the experimental soil, to the mean heavy metal amounts (BTA) eliminated by the plants (AÇU/BTA) for Cu and Zn decreased but for Ni it increased. In other words, the increase in the extraction ratio of Cu and Zn by the plants is higher than the increase in the ratio of sewage sludge application dose.