Demiryolu raylarının mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of railway materials
- Tez No: 295091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Demiryolu taşımacılığı yaklaşık ikiyüz yıldır hayatımızın içerisinde olup her geçen gün önemi biraz daha artmaktadır. Gelişen teknoloji ve imkanlara demiryolu taşımacılığında istenen hız ve konfor seviyesi biraz daha artmıştır. Demiryolu araç tekerleklerinin raylarla sürekli temas halinde olması hız ve konforu etkileyen en önemli husustur. Hız ve konforun istenen seviyede olması için demiryolu ray kaynak bölgelerinin mümkün olan en yüksek standartlarda olması gerekmektedir. Buna bağlı olarak alüminotermit ray kaynağı, rayların birleştirilmesinde çok önemli bir rol almaktadır.Bu tez çalışmasında demiryolu raylarının ve kaynak bölgelerinin incelenmesi yapılmış, kaynak bölgesi ile ray malzemesi karşılaştırılmıştır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde demiryolu üstyapı elemanları ve özellikle raylar hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde rayların birbirleriyle birleştirilme yöntemleri ve uzun kaynaklı ray birleştirme yöntemlerinde gerilim alma işlemleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde altyapı yapım işlemleri tamamlanmış bir bölgede üstyapının yerleştirilmesi anlatılmıştır. Alüminotermit kaynağı ile rayların birleştirilmesi işlemi kaynak öncesi ve kaynak sonrası yapılan işlemlerle devam edilmiştir. Dördüncü bölümde ise hazırlanan alüminotermit kaynaklı ray numuneleri ile yorulma deneyi, eğilme deneyi, sertlik testi, aşınma testi, kimyasal analiz ve metalografik inceleme işlemleri yapılmıştır. Bu dört ana bölümden sonra da, deney sonuçları doğrultusunda ray ve kaynak bölgelerinin birbirleriyle kıyaslamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Railway transportation is in our lives approximately for two hundred years and its importance is increasing day by day. With the developing technology and possibilities, the speed and comfort level of railway transportation is slightly rised. Constant contact of vehilcle's wheels with the rails is the most important situation that effects the speed and the comfort. To keep the speed and comfort at the desired level, rail welding zones are required to be at the highest standart possible. Depending on this aluminothermit rail welding is taking an important role on joining of rails.In this thesis study, the inspection and comparision of railway rails and welding zones are done. Study is consisting on four main parts. At first part, information about railway superstructure elements and rails are given. At second part methods of joining rails with eachother and detensioning in long welding rail joining procedures are described. At third part, settlement of superstructres to a zone, where substructrual construction was completed, is described. Continued by the explanation of aluminothermit rail welding proccess. At forth part samples of aluminothermit welded rails obtained. And with these samples fatigue tests, hardness tests, abrasion tests, chemical analysis and metallographic examinations are done. After these four main parts, comparison of rail and welding zones are done according to the examination results.