Farklı zenginleştiricilerin rotifer Brachionus plicatilis (O.F. Muller 1786)'in yağ asit bileşenleri üzerine etkileri
The effects of different enrichings on fatty acid compositions of rotifer Brachionus plicatilis (O.F. Muller 1786)
  1. Tez No: 295092
  2. Yazar: GÜRKAN DİKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada ticari canlı yem zenginleştirici ürünlerle zenginleştirilmiş rotifer Brachionus plicatilis (O.F.Muller 1786)'lerin yağ asit bileşenlerindeki değişimleri araştırılmıştır. Çalışma endüstriyel ortamda %025 tuzluluk, 27±0,50C sıcaklık, 7,4±0,5 pH ve 8,3?14,6 mg/l O2 değerlerine sahip kültür ve zenginleştirme koşullarında denenmiştir. Rotiferler maya, Saccaromices cerevisiae kökenli toz/kuru formüle diyet ?3 Algae® (BernAqua NV Hagelberg 3 B?2250 Olen Belgium) ve toz alg ?3 Yeast 60® (BernAqua NV Hagelberg 3 B?2250 Olen Belgium) ticari ürünlerinin karışımları ile kültüre alınmış ve hamur Red Papper Paste® (BernAqua NV Hagelberg 3 B?2250 Olen Belgium) (A), toz/kuru AlgaMac 3050® (Aquafauna Bio-Marine Inc. PO Box 5 Hawthorne, California USA) (B) ve emülsiyon Spresso® (Inve Aquaculture nv Hoogveld 91 9200 Dendermonde Belgium) (C) kompozisyonlu olarak formüle edilmiş üç farklı ticari zenginleştirici diyetler ile zenginleştirilmiştir. Rotiferlerin zenginleşme öncesi ve zenginleşme sonrası yağ asitleri (YA) ile kimyasal bileşenlerinden ham yağ (HY), ham protein (HP) ve ham kül (HK) analizleri yapılmıştır.Red Papper Paste® zenginleştiricisi ile zenginleştirilmiş ZA, AlgaMac 3050® zenginleştiricisi ile zenginleştirilmiş ZB ve Spresso® zenginleştiricisi ile zenginleştirilmiş ZC rotiferlerinin HY değerlerinde önemli bir fark tespit edilmemişken (p>0,05); ZA ve ZB rotiferlerinin HY değerleri zenginleştirme öncesi değerlerinden önemli düzeyde farklı bulunmuştur (p0,05). Zenginleştirilmiş rotiferlerin HY değerindeki artışlar, protein/lipit oranlarının önemli derecede düşmesine neden olmuştur. HK değerleri nispeten tüm rotiferlerde yüksek düzeyde belirlenmiştir.ZB rotiferinin dokosaheksaenoik asit (DHA) ve n?6 dokosapentaenoik asit (n?6DPA) değerleri diğer rotiferlerden oldukça yüksek düzeyde belirlenmiştir (p0,05). Çalışma sonuçları toz ürün olarak formüle edilmiş AlgaMac 3050® (B) canlı yem zenginleştirici ürünün rotifer besin değerini daha çok arttırdığı ve rotiferin toz zenginleştiriciyi, hamur ve emülsiyon diyetlerden daha iyi değerlendirebildiğini belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fatty acids composition of enriched rotifer Brachionus plicatilis (O.F. Muller 1786) with commercial live food enriching product were investigated. The study which was taken place in culture and enrichment conditions having with 25 ppt salinitiy, 27±0.50C temperature, 7.4±0.5 pH and 8.3?14.6 mg/l dissolved O2 in industrial field (live food units in marine finfish hatchery) was experimented. Rotifers were cultured with mixtures of commercial products formulated as yeast, Saccaromices cerevisiae originated powder/dry diet ?3 Algae® (BernAqua NV Hagelberg 3 B?2250 Olen Belgium) and powder algae ?3 Yeast 60® (BernAqua NV Hagelberg 3 B?2250 Olen Belgium) and enriched with three different commercial enriching diets, formulated as with paste Red Papper Paste® (BernAqua NV Hagelberg 3 B?2250 Olen Belgium) (A), powder/dry AlgaMac 3050® (Aquafauna Bio?Marine Inc. PO Box 5 Hawthorne, California USA) (B) and emulsion Spresso® (Inve Aquaculture nv Hoogveld 91 9200 Dendermonde Belgium) (C) compositions. The rotifers? fatty acids (FA) and proximate (crude lipid?CL, crude protein?CP and crude ash?CA) analysis were carried out before and after the enrichment process.Although important difference wasn?t observed in CL content of ZA enriched with Red Papper Paste® enriching, ZB enriched with AlgaMac 3050® enriching and ZC enriched with Spresso® enriching (p>0,05); a significiant difference was found in CL values of ZA and ZB rotifers before enrichment process values (p0,05). The increases in CL values of enriched rotifers caused great decreases in the ratio of protein to lipit (P/L). CA values were found in high level in some degree in all rotifers.Docosahexaenoic acid (DHA) and n?6 docosapentaenoic acid (n?6DPA) values of EB rotifer was determined quite higher than the other rotifers (p0,05). These result demonstrate that AlgaMac 3050® (B) live food enriching product that formulated as powder product increased the rotifer?s nutrient value more and rotifer?s could evaluate powder enrchings better than enrichings formulated as paste and emulsion diets.